Usługi Bankowe

Płatności odroczone - kup teraz zapłac później

Płatności odroczone – „kup teraz, zapłać później” Ranking 2023

Płatności odroczone to opcja, która pozwala na przesunięcie terminu zapłaty za zakupiony towar lub usługę. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w e-commerce, gdzie klienci mogą skorzystać z opcji „kup teraz, zapłać później”. Jak działa ta forma płatności i jakie są jej zalety i wady?

Kup teraz zapłać później

Ciekawostka

Płatności odroczne w internecie to dla mnie jedno z najlepszych odkryć, jakie kiedykolwiek miało miejsce w moim życiu finansowym. Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tą opcją, byłem pełen obaw i wątpliwości. Czy to jest bezpieczne? Czy nie wpadnę w długi?

Ale gdy tylko zdecydowałem się spróbować, wszystkie te wątpliwości zniknęły. Płatności odroczne okazały się być niesamowicie wygodne, dając mi większą swobodę w planowaniu moich finansów. Mogłem kupować to, co chcę, bez martwienia się o to, czy na pewno mam na to pieniądze.

Ale to nie wszystko. Płatności odroczne stały się dla mnie ratunkiem w trudnych chwilach. Kiedy zdarzyło mi się mieć nieprzewidziane wydatki, po prostu skorzystałem z tej opcji i odroczyłem płatność o kilka dni lub tygodni. Bez tego nie wiem, jakbym sobie poradził.

Dzięki płatnościom odroczonym, moje życie finansowe stało się prostsze, bardziej przewidywalne i o wiele mniej stresujące. Dlatego teraz, gdy tylko widzę tę opcję przy płatnościach online, czuję się uspokojony i szczęśliwy. Wiem, że nie muszę się martwić o to, czy stać mnie na to, co chcę kupić, bo płatności odroczne zawsze mi pomogą.

Mam nadzieję, że więcej ludzi zdecyduje się skorzystać z płatności odroczonych w internecie, bo to naprawdę wspaniałe rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć większą kontrolę nad swoimi finansami i uniknąć zbędnych kłopotów.

Jak działają płatności odroczone?

Płatności odroczone polegają na przesunięciu terminu zapłaty za zakupiony towar lub usługę. W przypadku e-commerce, klient dokonuje zakupu, ale nie płaci za niego od razu.

Płatność odroczona może być realizowana na wiele sposobów. Najczęściej stosowaną opcją jest skorzystanie z kredytów udzielanych przez instytucje finansowe.

Klient otrzymuje pożyczkę, którą następnie spłaca w ratach w określonym terminie. Innym sposobem jest wykorzystanie systemów ratalnych lub opóźnienie płatności do momentu otrzymania wynagrodzenia.

Przykład pożyczki z systemem ratalnym

Wartość pożyczkiRata miesięczna (12 rat)Rata miesięczna (24 raty)
1000 zł91,67 zł50 zł
5000 zł458,33 zł250 zł
10 000 zł916,67 zł500 zł
Uwaga: Tabele te są tylko przykładami i zawierają uproszczone informacje. Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek formy płatności odroczonych zawsze należy dokładnie zapoznać się z regulaminem i kosztami.

Płatności „Kup teraz, zapłać później” to opcja, której nigdy wcześniej nie miałem w swoim życiu finansowym. Kiedy pierwszy raz się z nią zetknąłem, myślałem, że to zbyt piękne, aby było prawdziwe. Jak to możliwe, żeby móc kupować, nie posiadając na to odpowiedniej ilości gotówki?

Jednak kiedy zdecydowałem się na to, żeby spróbować, zmieniłem swoje zdanie. Okazało się, że płatności „Kup teraz, zapłać później” to dla mnie idealne rozwiązanie. Dzięki nim, mogłem kupować to, czego naprawdę potrzebowałem, bez martwienia się o to, czy na to mnie stać.

Ale to nie wszystko. Ta opcja okazała się dla mnie ratunkiem w trudnych sytuacjach. Kiedy musiałem ponieść niespodziewane wydatki, płatności „Kup teraz, zapłać później” pozwoliły mi na odroczony termin płatności i uniknięcie niepotrzebnego stresu.

Z każdym dniem, coraz bardziej przekonywałem się do płatności odroczonych. Nie tylko były dla mnie bardzo wygodne, ale też pozwalały mi na większą elastyczność i kontrolę nad moimi finansami.

Dzięki temu, że mogłem płacić za swoje zakupy w wygodny sposób, bez obawy o natychmiastową spłatę, życie stało się dla mnie łatwiejsze i bardziej przyjemne. Teraz, kiedy widzę tę opcję przy płatnościach online, czuję się spokojny i pewny siebie, wiedząc, że nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć.

Płatności „Kup teraz, zapłać później” to dla mnie nie tylko wygodne narzędzie finansowe, ale także wyraz wolności i możliwości, które umożliwiają mi spełnianie marzeń i realizowanie moich celów życiowych.

Zalety i wady płatności odroczonych

Płatności odroczone mają swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed skorzystaniem z tej formy płatności.

Zalety płatności odroczonych:

 • Elastyczność finansowa – płatność odroczona daje klientom możliwość zapłaty za zakup w późniejszym terminie, co może być korzystne dla osób, które nie mają wystarczającej ilości środków finansowych na koncie.
 • Możliwość zakupów na raty – płatności odroczone często są realizowane w formie kredytów, które umożliwiają klientom dokonywanie zakupów na raty, co jest szczególnie korzystne przy zakupie droższych produktów.
 • Brak kosztów – w niektórych przypadkach płatności odroczone nie są obciążone dodatkowymi kosztami, takimi jak odsetki czy prowizje.

Wady płatności odroczonych:

 • Ryzyko zadłużenia – płatności odroczone mogą prowadzić do sytuacji, w której klienci zaciągają zbyt wiele kredytów i nie są w stanie ich spłacić w terminie.
 • Koszty – niektóre formy płatności odroczonej są obciążone dodatkowymi kosztami, takimi jak odsetki czy prowizje, co może zwiększać koszt zakupów.
 • Zależność od instytucji finansowej – w przypadku korzystania z kredytów, klient jest zależny od decyzji instytucji finansowej w zakresie przyznania kredytu.

Jak skorzystać z płatności odroczonej?

Aby skorzystać z płatności odroczonej, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z warunkami płatności odroczonej i sprawdzić, czy jest ona korzystna dla naszej sytuacji finansowej. Warto również porównać oferty różnych instytucji finansowych, aby wybrać najlepszą ofertę.

Klienci, którzy chcą skorzystać z płatności odroczonej, powinni także pamiętać o regularnym spłacaniu rat. W przypadku zaniedbania w spłacie rat, mogą narazić się na wysokie koszty, a nawet na problemy z BIK.

Płatności odroczone w Polsce – co warto wiedzieć?

W Polsce płatności odroczone są coraz popularniejsze. Wśród polskich konsumentów najpopularniejsze są systemy ratalne, które pozwalają na rozłożenie płatności za zakupy na kilka miesięcy. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się także płatności odroczone w e-commerce.

W Polsce płatności odroczone są dostępne w wielu systemach płatności online oraz w sklepach stacjonarnych. Dzięki temu możemy zrobić zakupy na raty lub opóźnić spłatę rachunku o kilka dni. W przypadku płatności odroczonej na raty, transakcja zostaje podzielona na kilka równych rat, które spłacamy w wyznaczonych terminach.

To rozwiązanie pozwala na większą elastyczność finansową, ponieważ możemy rozłożyć koszty na kilka miesięcy, co ułatwia nam planowanie budżetu domowego.

Przykład kredytu ratalnego

Wartość zamówieniaRata miesięczna (12 rat)Rata miesięczna (24 raty)
500 zł43,75 zł25 zł
1000 zł87,50 zł50 zł
5000 zł437,50 zł250 zł

Płatności odroczone firmy – korzyści dla przedsiębiorców i konsumentów

W przypadku firm, płatności odroczone pozwalają na wydłużenie terminu płatności za dostarczone towary lub usługi. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które zmagają się z problemami z płynnością finansową.

Płatności odroczone są nie tylko korzystne dla konsumentów, ale także dla przedsiębiorców. Dzięki temu rozwiązaniu firmy mogą zwiększyć swoją sprzedaż, ponieważ klienci chętniej korzystają z usług, gdy mają możliwość dokonania zakupów na raty.

To także sposób na zwiększenie lojalności klientów, którzy z pewnością docenią elastyczność płatności i przychodząc do sklepu będą mieli pewność, że firma oferuje im najlepsze warunki.

Płatności odroczone – kto oferuje?

Płatności odroczone to opcja, która pozwala na przesunięcie terminu zapłaty za zakupiony towar lub usługę. Są to rozwiązania szczególnie popularne w e-commerce, gdzie klienci mogą skorzystać z opcji „kup teraz, zapłać później”.

Płatności odroczone mają swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed skorzystaniem z tej formy płatności. Aby skorzystać z płatności odroczonej, należy dokładnie zapoznać się z warunkami i porównać oferty różnych instytucji finansowych.

Ważne jest również regularne spłacanie rat, aby uniknąć wysokich kosztów i problemów z BIK.

Porównanie popularnych systemów płatności odroczonych

System płatnościOpóźnienie płatnościOpłaty
PayUDo 30 dni0%
DotpayDo 45 dni1-2%
Blue MediaDo 60 dni2%
CinkciarzDo 90 dni3-5%
Tabele mają charakter uproszczony. Przed skorzystanie z usługi płatności odroczonych zapoznaj się dokładnie z umową.

Blue Media płatności odroczone

Blue Media to jedna z firm, która oferuje swoim klientom płatności odroczone. W ramach tej usługi, klienci mogą skorzystać z opcji „kup teraz, zapłać później”, co pozwala na przesunięcie terminu płatności za zakupiony towar.

Blue Media to jedna z najpopularniejszych platform płatności online w Polsce. Oprócz tradycyjnych transakcji, Blue Media oferuje także płatności odroczone na raty. System ratalny Blue Media pozwala na spłatę zakupów w wygodnych ratach, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad swoim budżetem i unikamy nieprzyjemnych niespodzianek w postaci wysokich rachunków.

Kolejnym graczem na rynku płatności odroczonych jest Blue Media. To polska firma, która oferuje rozwiązania z zakresu e-commerce, m.in. płatności internetowe, obsługę rachunków i windykację. Blue Media oferuje swoim klientom rozwiązania do płatności odroczonych, dzięki którym zakupy można rozłożyć na raty.

System ten nazywa się Blue Media Pay Later i działa na zasadzie kredytu ratalnego. Zaletą systemu jest brak kosztów, jakie ponosi kupujący. Wszystkie koszty są bowiem pokrywane przez sprzedającego. Kupujący ma do wyboru od 2 do 12 rat i może rozłożyć swój zakup na dogodne raty.

Płatności odroczone to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elastyczność finansową i nie chcą obciążać swojego budżetu jednorazową opłatą. Dzięki systemom ratalnym, takim jak Blue Media Pay Later, zakupy na raty są teraz bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Klienci nie muszą już składać wniosków o pożyczki czy kredyty ratalne w instytucjach finansowych. Systemy ratalne są bardzo proste w użyciu i nie wymagają od klienta wielu formalności.

PayU płatności odroczone

PayU to kolejna firma, która oferuje swoim klientom opcję płatności odroczonych. W ramach tej usługi, klienci mogą wybrać sposób spłaty, który najbardziej odpowiada ich potrzebom, np. ratalną spłatę.

PayU to kolejna popularna platforma płatności online, która umożliwia płatności odroczone na raty. Dzięki temu rozwiązaniu, klienci mogą robić zakupy na raty w wybranych sklepach internetowych, a sprzedawcy zwiększają swoją sprzedaż. PayU oferuje także systemy ratalne, które pozwalają na wygodną spłatę większych zakupów w dogodnych ratach.

Dotpay płatności odroczone

Dotpay to popularna platforma płatnicza, która umożliwia dokonywanie płatności online. W ramach swojej oferty, firma wprowadziła także opcję płatności odroczonych, co pozwala klientom na przesunięcie terminu płatności za zakupione produkty lub usługi.

Dotpay to polski operator płatności online, który oferuje swoim klientom szereg usług, w tym również możliwość dokonywania płatności odroczonych. Dzięki temu systemowi klienci sklepów internetowych mogą dokonywać zakupów na raty, co zwiększa ich elastyczność finansową.

Dotpay udostępnia swoim klientom możliwość wyboru różnych opcji płatności odroczonych, w tym:

 • płatność na 2, 3, 4, 5 lub 6 rat
 • płatność w systemie ratalnym
 • opóźnienie płatności o kilka dni
 • elastyczne spłaty w ratach
 • brak kosztów dodatkowych i odsetek
 • stała prowizja za obsługę płatności

Dzięki takiej ofercie Dotpay stał się popularnym wyborem dla sklepów internetowych, które chcą zaoferować swoim klientom możliwość płatności odroczonych. System jest również wygodny dla klientów, którzy mogą spłacać swoje zakupy w dogodnym dla siebie tempie.

Ważne jest jednak, aby korzystając z płatności odroczonych, pamiętać o ryzyku zadłużenia i konieczności przemyślanego wyboru oferty. Dotpay i inne instytucje finansowe oferujące płatności odroczonych powinny przyznawać kredyty tylko tym klientom, którzy są w stanie je spłacić bez większych problemów. Dlatego przed skorzystaniem z takiej oferty warto dokładnie przeanalizować koszty, opłaty i warunki spłaty, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Podsumowując, Dotpay to kolejny operator płatności online, który oferuje swoim klientom możliwość dokonywania płatności odroczonych. Dzięki temu systemowi klienci sklepów internetowych mogą dokonywać zakupów na raty, co zwiększa ich elastyczność finansową. Jednak przed skorzystaniem z takiej oferty warto dokładnie przeanalizować koszty, opłaty i warunki spłaty, aby uniknąć ryzyka zadłużenia.

Odroczona płatność e-toll

Odroczona płatność e-toll to usługa, która umożliwia kierowcom przesunięcie terminu płatności za przejazdy autostradami i drogami ekspresowymi. Dzięki tej usłudze, kierowcy mogą uniknąć kar za brak opłat za przejazd.

Odroczona płatność e-toll to usługa, która pozwala na dokonanie opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w Polsce w późniejszym terminie. Dzięki temu kierowcy, którzy korzystają z systemu e-toll, mogą opóźnić dokonanie płatności o kilka dni lub nawet tygodni. Opcja ta może być szczególnie przydatna w sytuacji, gdy kierowca zapomni dokonać opłaty lub potrzebuje więcej czasu na uregulowanie zobowiązania finansowego.

Odroczona płatność e-toll jest oferowana przez kilka instytucji finansowych, w tym m.in. operatora systemu e-TOLL – Kapsch Telematic Services, oraz przez PayU i Blue Media. Proces skorzystania z tej opcji jest prosty i polega na wybraniu odpowiedniej opcji w panelu klienta, podczas dokonywania płatności za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi.

W przypadku odroczonych płatności e-toll, kierowca zobowiązany jest do uregulowania należności w określonym terminie. Zazwyczaj jest to okres od 7 do 14 dni od daty przejazdu. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięcie zobowiązania do opóźnienia płatności wiąże się z kosztami, takimi jak odsetki czy prowizje. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z regulaminem wybranej instytucji finansowej i skorzystać z tej opcji tylko w przypadku rzeczywistej potrzeby.

Odroczona płatność e-toll to rozwiązanie, które pozwala na większą elastyczność finansową i uniknięcie konsekwencji wynikających z opóźnienia płatności. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że jest to zobowiązanie finansowe, które wymaga odpowiedzialnego podejścia i terminowego uregulowania należności.

Cinkciarz odroczone płatności

Cinkciarz to platforma oferująca wymianę walut online. W ramach swojej oferty firma wprowadziła także opcję płatności odroczonych, co pozwala klientom na dokonanie wymiany walut bez konieczności natychmiastowej zapłaty.

dogodnym tempie, zgodnie z umową. Ta elastyczność finansowa pozwala klientom na wybór spłaty w ratach, co może być szczególnie korzystne dla osób, które chcą dokonać większych zakupów, ale nie mają wystarczającej gotówki na pokrycie całej kwoty w jednym terminie.

Opcja płatności odroczonej w Cinkciarz pozwala klientom na łatwe złożenie wniosku o pożyczkę ratalną lub kredyt, który umożliwi zakup na raty. Dzięki temu klienci mogą skorzystać z elastycznego systemu ratalnego, który umożliwia spłatę w ratach, co pozwala na rozłożenie kosztów zakupu na dogodne raty.

Cinkciarz płatności odroczone oferuje klientom korzystne warunki, takie jak brak kosztów ukrytych, wysokie limity kredytowe i niskie oprocentowanie. Klienci mają również możliwość wcześniejszej spłaty, co pozwala zaoszczędzić na kosztach odsetek i prowizji.

Oprócz płatności odroczonych, Cinkciarz oferuje również inne usługi finansowe, takie jak kredyty gotówkowe, karty kredytowe i kredyty hipoteczne. Firma ta ma długoletnie doświadczenie w branży finansowej i cieszy się uznaniem klientów dzięki profesjonalnej obsłudze i korzystnym warunkom.

W skrócie, Cinkciarz płatności odroczone to elastyczna opcja finansowa dla klientów, którzy chcą dokonać większych zakupów, ale nie chcą lub nie mogą pokryć całej kwoty w jednym terminie. Dzięki możliwości spłaty w ratach i korzystnym warunkom, Cinkciarz oferuje swoim klientom opcję płatności odroczonych, która może być szczególnie korzystna dla osób, które potrzebują elastyczności finansowej.

BLIK płatności odroczone – jak działa?

BLIK to popularny system płatności mobilnych, który w ostatnich latach zyskał na popularności w Polsce. Oprócz tradycyjnych transakcji, BLIK umożliwia także płatności odroczone, czyli opóźnienie spłaty zakupu o kilka dni. Ta opcja dostępna jest dla wszystkich użytkowników BLIK i może okazać się bardzo przydatna w sytuacjach, gdy potrzebujemy nieco więcej czasu na spłatę rachunku.

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia dokonywanie przelewów i płatności za pomocą telefonu komórkowego. Wraz z rozwojem technologii, BLIK wprowadził także usługę płatności odroczonych, która pozwala na dokonywanie zakupów online i opłacanie ich w późniejszym terminie.

Dzięki płatnościom odroczonym z BLIK-em można zrobić zakupy bez potrzeby posiadania wystarczającej ilości środków na koncie bankowym. System ten umożliwia opłacanie zamówień na raty, co daje użytkownikom większą elastyczność finansową.

Korzystając z płatności odroczonych z BLIK-em, nie trzeba się martwić o koszty dodatkowe, takie jak odsetki czy prowizje. Oprocentowanie i koszty obsługi transakcji są ustalane zgodnie z warunkami oferty danego sklepu internetowego lub instytucji finansowej.

Jednym z głównych ryzyk związanych z płatnościami odroczonymi jest zadłużenie, gdy nie zostaną one spłacone w odpowiednim terminie. Aby uniknąć tego typu sytuacji, ważne jest regularne monitorowanie swojego budżetu i terminowe spłacanie zobowiązań.

Podsumowując, płatności odroczone z BLIK-em to ciekawa opcja dla osób, które chcą mieć większą swobodę finansową przy robieniu zakupów online. Jednak przed skorzystaniem z tego rozwiązania warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferty oraz pamiętać o odpowiedzialnym podejściu do swojego budżetu.

Płatności odroczone w e-commerce (sklepu online)

Płatności odroczone to jedna z form realizacji transakcji zakupowych, która zyskuje na popularności wśród konsumentów. Wiele platform handlowych wprowadza możliwość skorzystania z takiej opcji płatności, w tym również największy serwis aukcyjny w Polsce – Allegro.

Dzięki płatnościom odroczonym na Allegro, kupujący mają szansę dokonać zakupu bez natychmiastowej konieczności uiszczenia całej kwoty transakcyjnej. Jest to szczególnie korzystne w przypadku droższych produktów, na które kupujący niekoniecznie ma wystarczające środki finansowe w danym momencie. Dzięki temu, że płatność odroczona umożliwia rozłożenie kosztów zakupów na raty, jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz większe uznanie wśród konsumentów.

Jak działa płatność odroczona na Allegro? W przypadku wyboru tej formy płatności, kupujący mają możliwość skorzystania z oferty Alior Banku, który oferuje kredyt ratalny w ramach usługi Alior Raty. Dzięki temu, że Allegro współpracuje z instytucją finansową, klienci sklepu mogą liczyć na elastyczność finansową, która pozwala na wygodne i bezpieczne dokonywanie zakupów online.

Korzystanie z płatności odroczonych na Allegro wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych warunków, w tym między innymi posiadania rachunku w Alior Banku oraz udokumentowania swojego dochodu. Klienci mają jednak pewność, że ich dane finansowe są chronione, a proces wnioskowania o kredyt ratalny jest prosty i przejrzysty.

Podsumowując, płatności odroczone na Allegro to opcja, która pozwala na elastyczne i bezpieczne dokonywanie zakupów online, zwłaszcza w przypadku droższych produktów. Dzięki temu, że Allegro współpracuje z instytucją finansową, klienci mogą liczyć na szeroki wybór usług, które pozwalają na spłatę kosztów zakupów w dogodny sposób.

Płatności odroczone – zagrożenia

Płatności odroczone, mimo swoich licznych zalet, niosą ze sobą również pewne zagrożenia, których warto być świadomym. Oto najważniejsze z nich:

 1. Zadłużenie – korzystając z opcji płatności odroczonych, istnieje ryzyko przekroczenia swoich możliwości finansowych i zaciągnięcia zbyt dużej liczby zobowiązań, co może prowadzić do kłopotów finansowych i problemów z ich spłatą.
 2. Opóźnienia w płatnościach – nieumiejętne zarządzanie budżetem i brak dyscypliny w regulowaniu zobowiązań mogą skutkować opóźnieniami w płatnościach i koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci odsetek i kar.
 3. Prowizje i koszty – korzystanie z opcji płatności odroczonych może wiązać się z dodatkowymi kosztami w postaci prowizji za obsługę transakcji, opłat za korzystanie z systemów płatniczych czy opłat za opóźnione płatności.
 4. Złodzieje tożsamości – w przypadku dokonywania płatności odroczonych online istnieje ryzyko kradzieży danych osobowych i finansowych, co może prowadzić do utraty kontroli nad swoim kontem oraz zaciągnięcia niepożądanych zobowiązań.
 5. Problem z uzyskaniem kredytów – korzystanie z opcji płatności odroczonych może wpłynąć negatywnie na zdolność kredytową, co może odbić się na problemach w uzyskiwaniu pożyczek i kredytów

Podsumowanie – Ranking 2023

Jak widać, płatności odroczone to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność na polskim rynku. Klienci cenią sobie możliwość spłaty swoich zakupów w ratach, co pozwala im na lepszą organizację swojego budżetu domowego. Z drugiej strony, sprzedawcy chętnie oferują takie rozwiązania, ponieważ przyciągają nimi nowych klientów i zwiększają swoje zyski.

Warto jednak pamiętać, że płatności odroczone wiążą się z pewnym ryzykiem zadłużenia. Klienci, którzy decydują się na spłatę swoich zakupów w ratach, powinni dokładnie zapoznać się z warunkami takiej spłaty, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Wszystkie koszty, w tym prowizje i odsetki, powinny być jasno określone i widoczne dla klienta.

Ostatecznie, wybór konkretnego systemu płatności odroczonych zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. W Polsce działa wiele firm oferujących takie rozwiązania, takich jak BLIK, PayU, Dotpay, Blue Media czy Cinkciarz. Przed podjęciem decyzji warto zrobić rozeznanie na rynku i wybrać system, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Czy płatności odroczone są bezpieczne?

Tak, płatności odroczone są zazwyczaj bezpieczne. Firma przetwarzająca płatności zazwyczaj stosuje środki bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych i monitorowanie transakcji, aby zapobiec oszustwom.

Czy płatności odroczone zawsze są opłacalne?

Płatności odroczone mogą być opłacalne, jeśli są dobrze zaplanowane i spłacane w terminie. Jednakże, jeśli przekroczysz okres odroczenia lub nie będziesz w stanie zapłacić zobowiązania w ustalonym czasie, koszty i odsetki mogą znacznie wzrosnąć, co z kolei zwiększa ryzyko zadłużenia.

Jakie są najczęstsze formy płatności odroczonych?

Najczęstszymi formami płatności odroczonych są kredyty ratalne, zakupy na raty oraz pożyczki. Wszystkie te opcje oferują elastyczność finansową, pozwalając na spłatę zobowiązań w ratach zamiast jednorazowo.

Czy korzystanie z płatności odroczonych wpływa na zdolność kredytową?

Korzystanie z płatności odroczonych może wpłynąć na zdolność kredytową, zwłaszcza jeśli zobowiązania nie są spłacane w terminie lub przekracza się limit zadłużenia. W takim przypadku banki i instytucje finansowe mogą uznawać klienta za ryzykownego i odmówić mu przyznania kredytów lub pożyczek.

Inni czytali również:

 1. Pożyczki pozabankowe na raty – gdzie wziąć pierwszą pożyczkę?
 2. Kredyty bez zaświadczeń – gdzie wziąć pierwszy kredyt?
WIBOR - Co to jest i jak wpływa na nasze kredyty?

WIBOR – czym jest i jak wpływa na nasze kredyty?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego twoja rata kredytu jest tak wysoka? Czy wiesz, że istnieją sposoby na zmniejszenie jej wysokości? Odkryj z nami tajemnicę WIBOR!

WIBOR - Co to jest i jak wpływa na nasze kredyty?
źródło: NBP

WIBOR to jedno z najważniejszych pojęć w świecie finansów, jednak wiele osób wciąż nie ma pojęcia, co ono oznacza i jak wpływa na ich portfel. Dzięki naszemu artykułowi odkryjesz tajemnicę WIBOR i dowiesz się, jak możesz obniżyć raty swojego kredytu. Czytaj dalej, aby poznać sekretne sposoby na oszczędzanie i lepsze zarządzanie swoimi finansami!

Stawki WIBOR są ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość raty kredytu. Jednakże warto zwrócić uwagę na inne koszty związane z kredytem, takie jak marża banku czy prowizje, które również wpływają na wysokość raty. Warto również śledzić wysokość stóp procentowych, które w znacznym stopniu wpływają na koszt naszego kredytu.

Co to jest WIBOR?

WIBOR (Warszawski Indeks Bankowy Ofert Wnioskowanych) to referencyjna stopa procentowa, która jest wykorzystywana w Polsce do wyceny produktów finansowych, takich jak kredyty, depozyty czy rachunki oszczędnościowe. WIBOR jest obliczany na podstawie ofert, jakie banki składają w procesie wymiany depozytów między sobą.

Jak działa WIBOR?

WIBOR jest obliczany w oparciu o oferty banków dotyczące określonych kwot depozytów, z którymi dany bank chce dokonać wymiany z innymi bankami. Banki składają swoje oferty na określoną kwotę i na określony okres czasu. Następnie, dla każdej kwoty depozytu obliczana jest średnia ważona ofert banków, które składają najkorzystniejsze oferty. Ostateczna wartość WIBOR jest zatem średnią ważoną najlepszych ofert banków, które składają swoje oferty w procesie wymiany depozytów.

Wpływ stawek WIBOR na kredyty

WIBOR jest jednym z czynników wpływających na wysokość raty kredytu. Im wyższa stopa WIBOR, tym wyższa będzie rata kredytu. Jednakże warto zwrócić uwagę, że WIBOR nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wysokość raty kredytu. Na wysokość raty kredytu wpływają również koszty związane z udzieleniem kredytu, takie jak marża banku, prowizje czy opłaty za ubezpieczenie.

W ustaleniu stawki WIBOR zwykle bierze udział 10 banków:

 • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 • Bank Millennium S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • Santander Bank Polska S.A.
 • Deutsche Bank Polska S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank S.A.
 • Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

Wartość Wiboru jest ustalana na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród banków, które wskazują, jakie są oczekiwania co do stawki procentowej kredytu.

Instytucje biorące udział w ustaleniu stawki WIBOR deklarują wysokość stóp procentowych, na podstawie których są skłonne udzielić kredytu innemu bankowi. Jest to tzw. fixing, który odbywa się w każdy dzień roboczy o godzinie:

11:00 dla terminów: tydzień (SW), 2 tygodnie (2W), 1 miesiąc (1M), 3 miesiące (3M), 6 miesięcy (6M), 1 rok (12M/1Y).
17:00 dla terminów: overnight (O/N), toworrow/next (T/N).

Następnie, agent kalkulacyjny odrzuca dwie najwyższe i dwie najniższe propozycje. Na podstawie pozostałych wartości obliczana jest średnia arytmetyczną, która staje się obowiązującą stawką WIBOR.

Jeśli w ustalaniu stawki WIBOR brało udział mniej banków (np. 8-9 instytucji), agent kalkulacyjny odrzuci wyłącznie po jednej skrajnej propozycji. Jeżeli jednak banków będzie mniej niż 8, żadna ze skrajnych wartości nie będzie odrzucana, a WIBOR zostanie obliczony przy uwzględnieniu wszystkich podanych propozycji.

Wibor, Wibid, Libor, Euribor – czym są te wskaźniki i jak wpływają na nasze finanse?

Jeśli interesujesz się tematyką kredytów, depozytów czy też innych produktów finansowych, z pewnością spotkałeś się z pojęciami takimi jak Wibor, Wibid, Libor czy Euribor. Ale czym dokładnie są te wskaźniki i jak wpływają na nasze finanse? Odpowiedź na to pytanie postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

 • Wibor – co to za wskaźnik?

Wibor, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, to wskaźnik oprocentowania, po którym banki udzielają sobie kredytów między sobą na rynku międzybankowym. Jest on wyznaczany na podstawie stawek oferowanych przez 10 banków, które stanowią panel Wiboru. Wibor określa poziom oprocentowania kredytów krótkoterminowych udzielanych w złotych.

 • Wibid – a co to za wskaźnik?

Wibid, czyli Warsaw Interbank Bid Rate, to wskaźnik stawek, po których banki chcą zaciągnąć kredyty między sobą na rynku międzybankowym. Podobnie jak w przypadku Wiboru, Wibid wyznaczany jest na podstawie ofert banków, które wchodzą w skład panelu Wibid. Wibid określa poziom oprocentowania depozytów krótkoterminowych w złotych.

 • Libor – a co z tym wskaźnikiem?

Libor, czyli London Interbank Offered Rate, to wskaźnik oprocentowania, po którym banki udzielają sobie kredytów między sobą na rynku międzybankowym w Londynie. Jest on wyznaczany na podstawie ofert złożonych przez 11 banków, które stanowią panel Liboru. Libor określa poziom oprocentowania kredytów krótkoterminowych udzielanych w walutach innych niż złoty.

 • Euribor – na czym polega ten wskaźnik?

Euribor, czyli Euro Interbank Offered Rate, to wskaźnik oprocentowania, po którym banki udzielają sobie kredytów między sobą na rynku międzybankowym w strefie euro. Podobnie jak w przypadku Liboru, Euribor wyznaczany jest na podstawie ofert banków, które wchodzą w skład panelu Euriboru. Euribor określa poziom oprocentowania kredytów krótkoterminowych udzielanych w euro.

Jak te wskaźniki wpływają na Twoje finanse?

Wibor, Wibid, Libor i Euribor są wskaźnikami, które wpływają na stawki procentowe kredytów. Jeśli wskaźniki te wzrastają, to zwiększa się również koszt kredytu. Dlatego warto obserwować te wskaźniki i wybierać kredyty, których stawki są uzależnione od niższych wskaźników.

Czy WIBOR wpływa na oprocentowanie wszystkich kredytów?

WIBOR wpływa tylko na oprocentowanie kredytów, których obliczenia uwzględniają ten wskaźnik. Najczęściej dotyczy to kredytów hipotecznych, jednak zmienne oprocentowanie spotykane jest również w przypadku kredytów gotówkowych, samochodowych oraz różnych rodzajów kredytów firmowych.

Która z stawek WIBOR jest bardziej korzystna – WIBOR 3M czy WIBOR 6M?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba rozważyć kwestię zarówno z perspektywy kredytobiorcy, który spłaca kredyt hipoteczny o oprocentowaniu zmiennym opartym na stawce WIBOR, jak i z punktu widzenia deponenta lub inwestora, którzy inwestują swoje oszczędności w produkty finansowe związane z tym wskaźnikiem, takie jak konta oszczędnościowe, lokaty terminowe i obligacje korporacyjne.

Dla osoby spłacającej kredyt z oprocentowaniem zmiennym, korzystniejsza jest niższa stawka WIBOR, ponieważ wtedy odsetki naliczane od pożyczonej kwoty będą mniejsze. Na dzień 6 lutego 2023 roku różnica między stawką WIBOR 6M a WIBOR 3M wynosiła 0,08%. Zazwyczaj stawka 6-miesięczna jest wyższa od jej 3-miesięcznego odpowiednika, co sugeruje, że w tym przypadku korzystniejsza jest stawka WIBOR 3M. Jednak ważne jest także to, jak często odbywa się aktualizacja oprocentowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym.

Inflacja a stawka WIBOR

W przypadku stawki WIBOR 3M oprocentowanie kredytu jest aktualizowane co trzy miesiące, podczas gdy stawka WIBOR 6M oznacza aktualizację oprocentowania co 6 miesięcy. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe w reakcji na sytuację gospodarczą, koszty obsługi kredytów z oprocentowaniem zmiennym zaczynają spadać, co oznacza, że korzystniejsza jest częstsza aktualizacja oprocentowania, a tym samym wybór stawki WIBOR 3M.

Z drugiej strony, Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na serię podwyżek stóp procentowych, na przykład w celu zahamowania dynamicznego wzrostu inflacji. Od października 2021 roku obserwujemy taki cykl podwyżek, a stopa referencyjna NBP została podniesiona już 11 razy, od poziomu 0,1% do obecnego poziomu 6,75% (stan na 9 lutego 2023 roku). W takim przypadku sytuacja wielu kredytobiorców może stać się trudniejsza. Osoby spłacające kredyty z oprocentowaniem opartym na stawce WIBOR 6M mogą jednak liczyć na rzadszą aktualizację stopy procentowej.

Jeśli jesteś zainteresowany najlepszym kontem oszczędnościowym, to im stawka WIBOR jest wyższa, tym dla Twoich finansów lepiej. Oszczędzasz więcej.

Ile wynosi aktualny WIBOR?

Według stanu na 02.03.2023 r.:

WIBOR ON6,55% (-0,0900)
WIBOR TN6,74% (0,0000)
WIBOR SW6,83% (0,0000)
WIBOR 1M6,88% (0,0100)
WIBOR 3M6,94% (0,0000)
WIBOR 6M7,00% (0,0000)
WIBOR 1R7,10% (0,0000)

Jak wybrać najlepszy kredyt?

Przy wyborze kredytu warto porównać oferty różnych banków i zwrócić uwagę nie tylko na wysokość stawki WIBOR, ale również na inne koszty związane z kredytem. Należy dokładnie przeanalizować umowę kredytową, w tym wysokość marży banku oraz prowizji, która będzie pobierana przy udzieleniu kredytu. A także poziom stóp procentowych, aby jak najkorzystniej spłacać swój kredyt.

Przegląd stóp procentowych w Polsce

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu na zakup mieszkania. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na koszt takiego kredytu, są stopy procentowe. Dlatego też w niniejszym artykule postaramy się omówić, czym są stopy procentowe, jakie stopy procentowe obecnie obowiązują w Polsce oraz jakie są przewidywania co do ich przyszłych zmian.

RokStopa referencyjna NBPStopa depozytowa NBPStopa lombardowa NBP
20151,50%0,50%2,50%
20161,50%0,00%2,50%
20171,50%-0,40%2,50%
20181,50%-0,50%2,50%
20191,50%-0,50%2,50%
20200,10%-0,50%0,50%
20211,75%1,25%2,25%
20226,75%1,25%2,25%
20236,75%6,25%7,25%

Czym są stopy procentowe?

Stopy procentowe są narzędziem polityki monetarnej banków centralnych, które wpływają na koszt pożyczek i kredytów dla klientów banków. Oznaczają one koszt kapitału, jakim dysponują banki na rynku międzybankowym.

W Polsce stopy procentowe ustala Narodowy Bank Polski (NBP). Główną funkcją NBP jest utrzymanie stabilności cen w kraju, a jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest kontrolowanie stóp procentowych.

Jakie stopy procentowe obecnie obowiązują w Polsce?

Obecnie w Polsce obowiązują następujące stopy procentowe:

 • Stopa referencyjna NBP: 6,75%
 • Stopa depozytowa NBP: 6,25%
 • Stopa lombardowa NBP: 7,25%

Stopa referencyjna NBP to podstawowa stopa procentowa, która wpływa na pozostałe stopy procentowe na rynku. Stopa depozytowa NBP jest to stopa, którą banki otrzymują za trzymanie środków na rachunkach w NBP. Stopa lombardowa NBP to stopa, po której banki mogą uzyskać kredyt od NBP.

Przewidywania co do przyszłych zmian stóp procentowych

Według ekspertów, w najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się znaczących zmian stóp procentowych w Polsce. NBP od dłuższego czasu utrzymuje niskie stopy procentowe, co ma na celu pobudzenie gospodarki i zwiększenie poziomu inwestycji. Jednakże, należy pamiętać, że sytuacja na rynku finansowym jest dynamiczna i przewidywania co do przyszłych zmian stóp procentowych mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie.

Statystyki:

Ciekawostka:

Zaskakujący pozew frankowy – jakich jeszcze nie było, w którym łodzianin domaga się od banku zwrotu swoich pieniędzy

Pozew frankowy, co to takiego?

Pozew frankowy to termin, którym określa się proces sądowy pomiędzy klientem a bankiem, który oferował kredyt we frankach szwajcarskich. Klienci twierdzą, że nie zostali poinformowani o ryzyku związanym z takim kredytem. Gdy kurs franka szwajcarskiego wzrastał, spłata kredytu była znacznie droższa. Dlatego klienci czują się oszukani i domagają się zwrotu swoich pieniędzy.

Historia łodzianina

Klient zaciągnął kredyt we frankach szwajcarskich, gdyż bank przekonywał, że jest to opłacalna opcja. Jednakże, gdy kurs franka wzrósł, spłata kredytu stała się bardzo kosztowna. Wówczas, lodzinin zdecydował się na pozew przeciwko bankowi, domagając się zwrotu swoich pieniędzy. Sprawa ta jest wyjątkowa, ponieważ lodzinin ma dokumenty potwierdzające, że był wprowadzany w błąd przez bank.

Czym grozi pozew frankowy dla banków?

Pozew frankowy jest dla banków bardzo niekorzystny, ponieważ w przypadku przegrania procesu, muszą zwrócić klientom ogromne sumy pieniędzy w ramach odszkodowań a umowy zostaną unieważnione.

Podsumowanie

Sprawa łodzianina i jego pozew frankowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Wiele osób zdecydowało się na kredyt we frankach szwajcarskich, a obecnie czują się oszukani i domagają się zwrotu swoich pieniędzy. Jeśli posiadasz taki kredyt, to warto walczyć o swoje prawa i zastanowić się nad podjęciem procesu sądowego przeciwko bankowi. Jednakże, przed podjęciem takiej decyzji, warto skonsultować się z prawnikiem, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację i doradzi Ci, jakie kroki należy podjąć.

WIBOR – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Co to jest Wibor, Wibid, Libor i Euribor?

Wibor, Wibid, Libor i Euribor to referencyjne stawki procentowe, na podstawie których banki ustalają oprocentowanie swoich produktów finansowych, takich jak kredyty, lokaty czy hipoteki.

Jakie są różnice między Wiborem, Wibidem, Liborem i Euriborem?

Wibor i Wibid to stawki procentowe, które ustalają banki w Polsce. Wibor dotyczy krótkoterminowych kredytów międzybankowych, a Wibid – depozytów. Libor i Euribor to międzynarodowe stawki procentowe, wyliczane na podstawie transakcji międzybankowych dokonywanych w Londynie i Europie.

Jak Wibor, Wibid, Libor i Euribor wpływają na koszty kredytów?

Oprocentowanie kredytu jest ściśle związane z referencyjnymi stawkami procentowymi. Im wyższa stawka Wiboru, Wibidu, Liboru czy Euriboru, tym wyższe koszty kredytu dla kredytobiorcy.

Czy istnieją alternatywy dla Wiboru, Wibidu, Liboru i Euriboru?

W Polsce alternatywą dla Wiboru i Wibidu jest stawka NBP. W międzynarodowej skali alternatywą dla Liboru i Euriboru są stawki procentowe SONIA, SOFR czy ESTER, które są wyliczane na podstawie transakcji na rynku repo w Wielkiej Brytanii, USA i strefie euro.

Czy można wygrać sprawę w sądzie o wskaźnik WIBOR?

W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej informacji o pozwach składanych przeciwko bankom w sprawie wskaźnika WIBOR. Piszemy o tym w artykule: Odszkodowanie za WIBOR.

źródła:
1. grafika https://nbp.pl/polityka-pieniezna/decyzje-rpp/podstawowe-stopy-procentowe-nbp/
2. https://nbp.pl/polityka-pieniezna/rada-polityki-pienieznej/
3. https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,29522443,pozew-frankowy-jakiego-jeszcze-nie-bylo-lodzinin-zada-od-banku.html

Szwajcarskie referendum negatywne

Szwajcarska inicjatywa „prawdziwych pieniędzy” kończy się niepowodzeniem.

Szwajcarskie referendum zakończone porażką. Inicjatywa „prawdziwe pieniądze”.


Takiego Referendum jeszcze nie było w świecie finansów.
W niedzielę Szwajcaria głosowała w referendum, które miało zakazać bankom dodatkowego kreowania pieniądza. Zorganizowała je grupa Inicjatywy Vollgeld, której celem jest wprowadzenie restrykcji uniemożliwiającym bankom udzielanie kredytów w kwotach większych od kwot zdeponowanych.

Szwajcarskie referendum negatywneCóż to mogło oznaczać?
Obywatele Szwajcarii odpowiadali na pytanie, czy popierają wprowadzenie koncepcji nazwanej inicjatywą suwerennego pieniądza, która zakaże bankom dodatkowego kreowania kapitału.

Pomysł ten, o ile zostałby przyjęty, mógł wstrząsnąć szwajcarską gospodarką i prawdopodobnie doprowadzić do zawirowań na całym świecie. Kontrowersyjne referendum dotyczące „suwerennych pieniędzy” zabraniałoby bankom pożyczać więcej pieniędzy niż w depozytach. Dzięki temu bank centralny kraju byłby jedynym źródłem nowych pieniędzy. Byłoby to gwałtowne odchylenie od standardowych systemów bankowych, w ramach których banki „tworzą” pieniądze poprzez wydawanie nowych pożyczek.

Zwolennicy twierdzili, że bezprecedensowe zmiany zwiększyłyby integralność szwajcarskich rynków finansowych i chroniły maleńki naród przed cyklami koniunkturalnymi. Teoretycznie inicjatywa została pomyślana jako odpowiedź na światowy kryzys finansowy dziesięć lat temu.

Walka o prawdziwy pieniądz. Szwajcarzy walczyli o zakaz produkcji pieniądza przez banki. Chcieli, aby banki udzielały tylko tyle kredytów, ile wcześniej zebrały depozytów.

Kryzys, który wywodził się z nieodpowiedzialnych pożyczek udzielanych przez banki komercyjne, doprowadził banki centralne do stworzenia bilionów dolarów nowych pieniędzy na wsparcie gospodarki. Takie działanie podważyło zaufanie do systemu bankowego i przyczyniło się do wzrostu liczby kryptowalut.

Niewielka grupa ekonomistów i ich zwolenników zachęcała do głosowania na „suwerenne pieniądze”, zbierając 100 000 podpisów wymaganych do propozycji referendum w ogólnokrajowym głosowaniu.

Inicjatywa, której nigdy nie wypróbowano nigdzie na świecie, została odrzucona przez szwajcarski bank centralny, rząd i parlament, który stwierdził, że ograniczenia w udzielaniu pożyczek przyczyniłby się negatywnie do możliwości udzielania pożyczek firmom i gospodarstwom domowym.

Zdaniem banku centralnego wprowadzenie „państwowych pieniędzy” nie złagodziłoby kredytów i baniek spekulacyjnych, ponieważ banki nadal mogłyby nie doceniać ryzyka, pozostawiając je narażone na przyszłe kryzysy. Thomas Jordan, prezes banku centralnego, ostrzegł w maju, że inicjatywa „suwerennego pieniądza” jest „niepotrzebnym i niebezpiecznym eksperymentem, który wyrządziłby wielką szkodę naszej gospodarce”. S & P Global Ratings stwierdziło, że głosowanie „tak” może „wpłynąć na zdolność kredytową szwajcarskich banków”.

Zakazu nie będzie.

Plan przekształcenia szwajcarskiego krajobrazu finansowego poprzez blokowanie banków komercyjnych od sztucznego tworzenia pieniędzy, został zdecydowanie odrzucony przez szwajcarskich wyborców w niedzielę.  Szwajcaria nie stała się zatem pierwszym krajem na świecie, który wprowadziłby system, który zakazał bankom komercyjnym tworzenia pieniędzy za każdym razem, gdy zaciągały pożyczkę.

Ankiety zakończyły się około 1100 GMT w ogólnokrajowym referendum w sprawie Inicjatywy Sovereign Money Initiative, znanej jako Vollgeld lub „prawdziwe pieniądze”. Inicjatywa ta po zebraniu ponad 100 000 głosów, miała uczynić Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) jedynym organem w kraju uprawnionym do tworzenia pieniędzy. Jeśli referendum wypadłoby pozytywnie, plan mógłby mieć reperkusje poza granicami Szwajcarii poprzez usunięcie praktyki, która stanowi podstawę większości pożyczek bankowych na świecie. [Wyniki referendum]

Idea rezerwy pełnej (100%) nie jest nowa. Przez stulecia istniały systemy pieniądza z pokryciem w kruszcach, np. złoto czy srebro. Przewijała się też jako możliwy wariant od lat 30-tych XX wieku idea rezerwy pełnej bez pokrycia w kruszcu, znana w USA jako „Plan Chicago”. Kryzys 2008-2009 odnowił zainteresowanie publiki w tym wariancie.

Konsekwencje sukcesu inicjatywy i wprowadzenia pieniądza suwerennego byłyby różnorakie i daleko idące. Frank szwajcarski doznałby najprawdopodobniej przez to pewnego wzmocnienia natomiast rynki equity doznałyby osłabienia, a w szczególności sektor bankowy. Jednak Szwajcaria stałaby się przez to poligonem doświadczalnym rozwiązań nie całkiem sprawdzonych w praktyce, czemu najpewniej towarzyszyłby dłuższy okres nielubianej przez rynki niepewności.

Podsumowując.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, większość pieniędzy na świecie nie jest produkowana przez banki centralne, ale jest tworzona przez komercyjnych pożyczkodawców, gdy pożyczają pieniądze poza depozytami, które posiadają dla oszczędzających.

Zwolennicy powiedzieli, że ich plan sprawiłby, że szwajcarski system finansowy byłby bezpieczniejszy, a pieniądze na rachunkach ludzi byłyby bezpieczne w obiegu bankowym. Ale przeciwnicy, w tym SNB, rząd szwajcarski i banki, twierdzili, że był to niebezpieczny eksperyment, który mógł zaszkodzić szwajcarskiej gospodarce.

Czy byłoby to mądre rozwiązanie, gdyby zakazano kreacji pieniądza? Czy odbiłoby się rzeczywiście na gospodarce? Jakie są Wasze opinie?

#Bank #Szwajcaria #CHF

Długi Conectum

Długi – jak poradzić sobie z zadłużeniem? Poradnik

Nie daj się zadłużeniu zdominować swojego życia! Zobacz, jak łatwo możesz wziąć sprawy w swoje ręce i rozprawić się z długami!

Przykładowy harmonogram spłaty kredytu

RataKwota kapitałuKwota odsetekRata całkowitaPozostały dług
1.1 000 zł200 zł1 200 zł9 000 zł
2.1 200 zł180 zł1 380 zł7 800 zł
3.1 380 zł160 zł1 540 zł6 420 zł

Czy często myślisz o swoim zadłużeniu i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Czujesz, że długi zaczynają Cię przytłaczać i szukasz sposobów na wyjście z trudnej sytuacji? W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki i porady, które pomogą Ci poradzić sobie z zadłużeniem. Od diagnozy sytuacji, przez planowanie rozwiązania problemu, po działania na rzecz rozwiązania problemu – dowiecie się, jak skutecznie rozprawić się z długami i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami. Przekonaj się sam, jak łatwo możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać już dziś!

Dlaczego warto zadbać o swoje finanse?

Zarządzanie finansami to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stają ludzie na co dzień. W obliczu rosnących kosztów życia oraz trudności finansowych związanych z nieprzewidywalnymi sytuacjami życiowymi, takimi jak choroba lub utrata pracy, umiejętność zarządzania finansami staje się kluczowa dla zapewnienia sobie stabilnej przyszłości. W tym artykule omówimy znaczenie dbałości o własne finanse z perspektywy prawniczej i ekonomicznej, opierając się na danych statystycznych oraz źródłach z zakresu nauk prawnych i ekonomii.

Porównanie salda długu

RokKwota początkowaKwota spłaconaSaldo końcowe
1.10 000 zł3 000 zł7 000 zł
2.7 000 zł4 000 zł3 000 zł
3.3 000 zł3 000 zł0 zł
Długi Conectum

Perspektywa prawna

Prawo reguluje wiele kwestii związanych z zarządzaniem finansami osobistymi. Jednym z kluczowych zagadnień jest kwestia zadłużenia i sposobów jego rozwiązywania. Osoby zadłużone mogą skorzystać z różnych form pomocy, takich jak poradnictwo finansowe czy procedury restrukturyzacyjne. W Polsce istnieje wiele instytucji, które oferują pomoc w przypadku trudności finansowych, takich jak Związek Banków Polskich czy Krajowy Rejestr Długów.

Warto również zwrócić uwagę na kwestie dotyczące ochrony konsumenta. Kodeks cywilny przewiduje szereg przepisów mających na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami ze strony przedsiębiorców, takimi jak np. niedozwolone klauzule umowne.

Perspektywa ekonomiczna

Dobra organizacja finansowa to kluczowy element budowania stabilnej przyszłości. Odpowiednie zarządzanie budżetem, inwestowanie w przyszłość i oszczędzanie to elementy, które pozwalają na osiągnięcie finansowej niezależności. Z drugiej strony, nieefektywne zarządzanie finansami może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zadłużenie czy brak środków na pokrycie podstawowych potrzeb.

Dane statystyczne

Dane statystyczne pozwalają na dokładne zobrazowanie problemów związanych z zarządzaniem finansami. Według badania Eurostatu, 38,1% Polaków deklaruje trudności w pokrywaniu bieżących wydatków. Natomiast badanie NBP pokazuje, że 63% Polaków ma oszczędności niższe niż 10 tysięcy złotych. Warto również zwrócić uwagę na problem zadłużenia – według raportu KRD, na koniec 2020 roku liczba dłużników wynosiła ponad 4,4 mln.

Co to jest dług i jakie są jego rodzaje?

Dług to zobowiązanie do zwrotu pożyczonej kwoty pieniędzy lub spełnienia innej umowy. Istnieje wiele rodzajów długów, które różnią się między sobą zobowiązaniami oraz ich czasem spłaty.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów długów jest kredyt bankowy. Kredyt bankowy to umowa, na mocy której bank udziela pożyczki klientowi. Klient zobowiązuje się do spłaty pożyczki z odsetkami w określonym czasie. Innym rodzajem długu jest pożyczka prywatna. W tym przypadku pożyczkodawcą może być osoba fizyczna lub prawna, a umowa pożyczki zawierana jest bezpośrednio między nimi.

Kolejnym rodzajem długu jest zadłużenie konsumenckie, które obejmuje karty kredytowe, kredyty konsumpcyjne i inne zobowiązania finansowe, których celem jest kupowanie dóbr konsumpcyjnych lub pokrywanie innych wydatków.

Dług może mieć również charakter rządowy, czyli zobowiązanie państwa do zwrotu pożyczonych pieniędzy. W ten sposób państwa pozyskują środki finansowe na realizację różnych projektów, które przyczyniają się do rozwoju kraju.

Kolejnym rodzajem długu jest dług przedsiębiorstw. Firmy często zaciągają kredyty, aby sfinansować swoją działalność, rozwój lub inwestycje. W ten sposób mogą zwiększyć swoje zyski i konkurencyjność.

Podsumowując, dług to zobowiązanie do zwrotu pożyczonej kwoty pieniędzy lub spełnienia innej umowy. W zależności od rodzaju długu, może on mieć różny charakter oraz czas spłaty. Jest to ważne zagadnienie w dzisiejszych czasach, ponieważ pozwala na finansowanie różnych projektów oraz zaspokajanie potrzeb finansowych, jednak zbyt duża ilość długów może prowadzić do kłopotów finansowych i problemów ze spłatą.

Dlaczego warto zająć się swoim zadłużeniem?

Zadłużenie jest jednym z największych problemów finansowych, z jakimi muszą zmagać się osoby prywatne oraz firmy. W dzisiejszych czasach, kiedy łatwość dostępu do kredytów oraz pożyczek jest bardzo duża, wiele osób może wpaść w spiralę zadłużenia, które może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i psychologicznych.

Zadłużenie to stan, w którym osoba lub firma jest zobowiązana do zwrotu pożyczonej kwoty pieniężnej w określonym czasie. Istnieją różne rodzaje zadłużeń, takie jak pożyczki bankowe, kredyty, długi wynikające z umów najmu, zadłużenie wobec dostawców lub kontrahentów.

Dlaczego warto zająć się swoim zadłużeniem? Przede wszystkim, unikniemy problemów finansowych, które mogą prowadzić do konieczności przeprowadzenia procesu windykacyjnego lub nawet do ogłoszenia bankructwa. Konsekwencje finansowe w przypadku niespłacenia długu mogą być bardzo poważne, takie jak utrata mienia lub egzekucja komornicza. Ponadto, stan zadłużenia może wpłynąć na naszą zdolność kredytową i utrudnić nam uzyskanie kolejnych pożyczek czy kredytów.

Porównanie kosztów pożyczek

Nazwa pożyczkiKwotaRRSOOkres spłatyRata miesięcznaCałkowity koszt pożyczki
Pożyczka A10 000 zł15%24 miesiące513 zł12 312 zł
Pożyczka B10 000 zł10%24 miesiące460 zł11 040 zł

Dlatego warto zająć się swoim zadłużeniem i podjąć działania mające na celu jego rozwiązanie. Jednym z możliwych sposobów jest renegocjacja warunków spłaty z wierzycielem lub skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Ważne jest także regularne monitorowanie swojego budżetu i pilnowanie terminów spłat, aby uniknąć narastającego zadłużenia.

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji na temat zarządzania finansami jest bardzo łatwy, a wiele organizacji oferuje bezpłatną pomoc w kwestiach zadłużenia. Warto skorzystać z takiej pomocy, aby uniknąć poważnych konsekwencji finansowych i psychologicznych, które mogą wynikać z braku kontroli nad swoim zadłużeniem.

Podsumowując, zadłużenie jest poważnym problemem finansowym, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego warto zająć się swoim zadłużeniem i podjąć działania mające na celu jego rozwiązanie. Z pomocą ekspertów finansowych oraz monitorowaniem swojego budżetu, można uniknąć narastającego zadłużenia i utraty kontroli nad swoimi finansami.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie?

W dzisiejszych czasach łatwo popaść w długi. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której musi pożyczyć pieniądze, by sprostać swoim potrzebom finansowym. Jednak należy pamiętać, że zaciąganie długów wiąże się z pewnym ryzykiem i wymaga odpowiedzialnego podejścia do swoich finansów.

Aby móc zająć się swoim zadłużeniem, warto najpierw sprawdzić, jakie zobowiązania posiadamy. Możemy to zrobić na kilka sposobów.

Po pierwsze, warto skorzystać z usług Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jest to instytucja, która gromadzi informacje o kredytach, pożyczkach, rachunkach bankowych i innych zobowiązaniach finansowych. Każdy z nas może za darmo sprawdzić swoje dane w BIK, a w przypadku nieprawidłowości lub niejasności, zgłosić reklamację.

Po drugie, możemy zwrócić się do swojego banku lub instytucji, z której korzystaliśmy przy zaciąganiu długu. Tam również powinniśmy uzyskać informacje na temat swojego zadłużenia.

Warto także pamiętać o terminowym spłacaniu swoich zobowiązań finansowych. Należy unikać zwłoki w spłacie rat czy opłat za korzystanie z kredytu lub pożyczki. W przypadku problemów z terminową spłatą należy skontaktować się z wierzycielem i omówić możliwość rozłożenia długu na raty lub ustalenia innych warunków spłaty.

Wiedza o swoim zadłużeniu jest niezbędna, aby móc skutecznie zarządzać swoimi finansami i uniknąć problemów związanych z nieuregulowanymi zobowiązaniami. Pamiętajmy, że odpowiedzialne podejście do swoich finansów to klucz do finansowej stabilności i bezpieczeństwa.

Jakie dokumenty przygotować przed podjęciem działań?

Zarządzanie swoimi finansami, w tym radzenie sobie z zadłużeniem, wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed podjęciem działań warto zebrać i przygotować pewne dokumenty, aby móc podejść do tematu w sposób świadomy i skuteczny. W tym artykule omówimy, jakie dokumenty warto przygotować przed podjęciem działań.

Pierwszym dokumentem, który warto przygotować, jest zestawienie swoich dochodów i wydatków. Dzięki temu można dokładnie prześledzić, ile pieniędzy wpływa na nasze konto, a ile wydajemy. Zestawienie to pozwoli nam również na określenie, ile środków jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę długów.

Kolejnym dokumentem, który warto przygotować, jest lista wszystkich naszych długów. Warto w niej zawrzeć informacje o wierzycielach, kwotach długu, oprocentowaniu oraz terminach spłat. Dzięki temu będziemy mieć jasny obraz naszej sytuacji zadłużenia i łatwiej będzie nam opracować plan spłaty.

Nieodłącznym dokumentem, który warto przygotować, jest nasza historia kredytowa. To ona stanowi kluczowy element w ocenie naszej zdolności kredytowej. Warto sprawdzić swoją historię kredytową, aby mieć pewność, że nie ma w niej błędów lub nieprawidłowości. Możemy to zrobić, korzystając z bezpłatnych raportów kredytowych, które oferowane są przez wiele instytucji finansowych.

Innym dokumentem, który może okazać się przydatny, jest umowa kredytowa lub umowy dotyczące innych zobowiązań finansowych. Warto dokładnie przeanalizować zawarte w nich warunki i zobowiązania, aby zrozumieć swoje prawa i obowiązki wynikające z tych umów.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, niezbędne mogą okazać się dokumenty dotyczące prowadzonej działalności, takie jak bilans i rachunek zysków i strat. Warto również przygotować dokumentację dotyczącą umów z kontrahentami i wierzycielami.

Podsumowując, przed podjęciem działań w celu radzenia sobie z zadłużeniem, warto przygotować zestawienie swoich dochodów i wydatków, listę swoich długów, historię kredytową oraz umowy dotyczące zobowiązań finansowych. Dzięki temu będziemy mieli pełny obraz swojej sytuacji finansowej i będziemy mogli podejść do tematu w sposób świadomy i skuteczny.

Przychody i wydatki

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest kontrolowanie swoich finansów. Jednym z kluczowych elementów w zarządzaniu własnym budżetem jest świadomość swoich przychodów i wydatków. W tym artykule omówimy, jakie są nasze przychody i wydatki oraz jak można je kontrolować.

Przychody to kwoty, jakie otrzymujemy z różnych źródeł, takich jak wynagrodzenie za pracę, zasiłki, emerytury czy dochody z wynajmu nieruchomości. Ważne jest, aby regularnie monitorować swoje przychody i wiedzieć, ile pieniędzy wpływa na nasze konto w danym okresie. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej planować swoje wydatki.

Wydatki to kwoty, jakie wydajemy na różne cele, takie jak rachunki za mieszkanie, jedzenie, rozrywkę czy transport. Ważne jest, aby znać swoje wydatki i kontrolować je, aby uniknąć niepotrzebnego zadłużenia. Można to zrobić poprzez prowadzenie budżetu domowego, czyli spisywanie wszystkich wydatków i przychodów w danym okresie.

Warto też wziąć pod uwagę różne rodzaje wydatków, takie jak stałe i zmienne. Wydatki stałe to te, które płacimy co miesiąc, np. czynsz, rachunki za media czy abonament telewizyjny. Wydatki zmienne to te, które się zmieniają, np. jedzenie, ubrania czy wakacje. Warto dokładnie analizować swoje wydatki i starać się oszczędzać na tych, które są zmienne.

Kontrolowanie swoich przychodów i wydatków jest kluczowe w budowaniu stabilnej sytuacji finansowej. Dlatego warto zacząć od prowadzenia budżetu domowego i śledzenia swoich finansów. Dzięki temu będziemy mieć lepszy obraz swojej sytuacji finansowej i będziemy mogli podejmować bardziej świadome decyzje związane z naszymi pieniędzmi.

Jakie są sposoby rozwiązania problemu zadłużenia?

W dzisiejszych czasach zadłużenie jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi boryka się wiele osób. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest opracowanie planu spłaty długu. W tym artykule omówię kilka sposobów, jakie można wykorzystać w celu rozwiązania problemu zadłużenia.

Pierwszym sposobem jest konsolidacja długu. Polega ona na zastąpieniu wielu pożyczek jednym kredytem, zwykle z niższą stopą procentową. Dzięki temu miesięczna rata jest mniejsza, co ułatwia spłatę długu. Warto jednak pamiętać, że konsolidacja długu może zwiększyć łączny koszt kredytu, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie porównać oferty banków.

Kolejnym sposobem jest negocjowanie z wierzycielem. Warto skontaktować się z wierzycielem i spróbować wynegocjować umorzenie części długu lub zawarcie ugody. Wierzyciel może być zainteresowany takim rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób przynajmniej częściowo odzyska swoje pieniądze.

Trzecim sposobem jest upadłość konsumencka. W przypadku gdy spłata długu jest niemożliwa, można złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Wierzyciele zostaną wtedy zobowiązani do zaniechania egzekucji, a dłużnik będzie miał szansę na rozpoczęcie od nowa.

Ostatnim sposobem jest uzyskanie pomocy od profesjonalnego doradcy finansowego. Doradca finansowy pomoże w opracowaniu planu spłaty długu, doradzi w wyborze najkorzystniejszej oferty konsolidacji oraz pomoże w negocjacjach z wierzycielem.

Podsumowując, zadłużenie jest problemem, który można rozwiązać na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Najważniejsze jest podjęcie działań i opracowanie planu spłaty długu, który będzie dopasowany do sytuacji finansowej dłużnika.

Zmiany budżetu do tworzenia planu spłaty?

Budżet to ważne narzędzie, które pomaga nam kontrolować nasze wydatki i przychody. Jednak czasem zdarza się, że nasze wydatki przewyższają nasze przychody, co prowadzi do problemów finansowych i zadłużenia. W takiej sytuacji konieczne są zmiany w naszym budżecie. W tym artykule omówimy, jakie zmiany można wprowadzić w naszym budżecie, aby pomóc nam rozwiązać problem zadłużenia.

 1. Przeglądaj swoje wydatki i przychody

Pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian w naszym budżecie jest dokładny przegląd naszych wydatków i przychodów. Warto przygotować listę naszych comiesięcznych wydatków i przychodów, abyśmy mieli lepszy wgląd w naszą sytuację finansową. W ten sposób możemy zidentyfikować obszary, w których można oszczędzić, i określić, czy nasze przychody są wystarczające, aby pokryć nasze wydatki.

 1. Oszczędzaj na codziennych wydatkach

Po przeglądzie naszych wydatków i przychodów możemy zidentyfikować obszary, w których możemy zaoszczędzić. Codzienne wydatki, takie jak jedzenie na mieście, kawa i przekąski, to dobry punkt wyjścia. Możemy również rozważyć zmniejszenie kosztów utrzymania domu, takie jak prąd, gaz i woda, poprzez ograniczenie zużycia lub zmianę dostawców.

 1. Zmniejsz swoje długi

Jeśli jesteśmy zadłużeni, ważne jest, abyśmy podjęli kroki w celu zmniejszenia naszych długów. Możemy rozważyć konsolidację długów, czyli złożenie wszystkich naszych długów w jedną pożyczkę, która ma niższą stopę procentową i jest łatwiejsza do spłaty. Innym sposobem jest renegocjacja naszych długów z wierzycielami, co może pomóc w uzyskaniu lepszych warunków spłaty.

 1. Zwiększ swoje przychody

Wprowadzenie zmian w naszym budżecie może pomóc nam w zmniejszeniu naszych wydatków, ale aby szybciej spłacić długi, warto również zastanowić się nad zwiększeniem naszych przychodów. Możemy rozważyć pracę dodatkową lub sprzedaż rzeczy, których już nie potrzebujemy.

 1. Stwórz plan spłaty

Ostatnim krokiem w rozwiązaniu problemu zadłużenia jest stworzenie planu spłaty. W planie tym powinniśmy określić, ile będziemy płacić co miesiąc, aby spłacić nasze długi w określonym czasie.

Jak negocjować z wierzycielem?

Długi poradnik oddłużeniowy

Negocjacje z wierzycielem są jednym z najważniejszych kroków, jakie możemy podjąć, gdy mamy problemy finansowe i jesteśmy zadłużeni. Warto wiedzieć, jak się do nich przygotować i jakie techniki zastosować, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. W niniejszym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących negocjacji z wierzycielem.

 1. Przygotuj się dobrze do rozmowy

Przed przystąpieniem do negocjacji z wierzycielem warto dokładnie przygotować się do rozmowy. Warto na początek przeanalizować swoją sytuację finansową, zastanowić się, jakie kwoty jesteśmy w stanie zaoferować wierzycielowi, a także jakie mamy argumenty na swoją korzyść. Dobrze jest również sprawdzić, jakie są nasze prawa jako konsumentów, a także poszukać informacji o wierzycielu i jego procedurach windykacyjnych.

 1. Przedstaw swoją sytuację w sposób rzeczowy

Podczas rozmowy z wierzycielem ważne jest, aby przedstawić swoją sytuację w sposób rzeczowy i logiczny. Warto opisać swoje problemy finansowe, ale też pokazać, że staramy się działać aktywnie i szukamy rozwiązań. Dobrze jest przy tym prezentować swoje argumenty w sposób przemyślany i zrozumiały dla rozmówcy.

 1. Szukaj kompromisu

Podczas negocjacji z wierzycielem warto szukać kompromisu i proponować rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron. Warto przy tym być elastycznym i otwartym na propozycje rozmówcy. Jeśli wierzyciel proponuje nam spłatę długu w ratach, warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie zaakceptować tę propozycję i w jakiej wysokości będą nasze raty.

 1. Negocjuj warunki spłaty długu

Podczas negocjacji warto dokładnie omówić warunki spłaty długu. Warto zapytać, czy wierzyciel jest w stanie obniżyć wysokość odsetek, czy też skonsolidować nasze zadłużenie. Warto również ustalić, jakie będą konsekwencje w przypadku braku spłaty zadłużenia w ustalonym terminie.

 1. Nie pozwól się zastraszyć

Podczas negocjacji z wierzycielem nie należy się zastraszać. Warto pamiętać, że mamy swoje prawa i możemy bronić swoich interesów. Jeśli czujemy się niesłusznie traktowani przez wierzyciela, warto skorzystać z pomocy prawnika lub organizacji konsumenckiej.

Jakie są możliwości odroczenia spłaty długu?

Długi i zadłużenie to problemy, z którymi zmagają się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Często spłata długu nie jest możliwa w określonym czasie, co prowadzi do konieczności szukania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest odroczenie spłaty długu. W tym artykule omówimy, jakie są możliwości odroczenia spłaty długu oraz jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać takie odroczenie.

Pierwszym sposobem na odroczenie spłaty długu jest zawarcie układu z wierzycielem. Układ ten polega na ustaleniu z wierzycielem nowych warunków spłaty długu, takich jak zmiana wysokości rat czy wydłużenie okresu spłaty. W takim przypadku dłużnik i wierzyciel zawierają umowę, która reguluje zasady spłaty zadłużenia. Układ taki może być korzystny dla obu stron, ponieważ daje możliwość spłaty długu w sposób dopasowany do aktualnych możliwości dłużnika.

Kolejnym sposobem na odroczenie spłaty długu jest skorzystanie z tzw. moratorium na spłatę. Moratorium to tymczasowe zawieszenie spłaty zadłużenia, które jest udzielane przez wierzyciela na określony czas. W takim przypadku wierzyciel nie będzie naliczał odsetek od długu ani nie będzie domagał się spłaty zadłużenia przez określony okres czasu. Moratorium może być udzielone w sytuacjach, gdy dłużnik znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, np. w wyniku utraty pracy lub trudnej sytuacji na rynku.

Kolejnym sposobem na odroczenie spłaty długu jest skorzystanie z tzw. odroczenia spłaty rat. Odroczenie takie może być udzielone w sytuacji, gdy dłużnik znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie spłacać rat w terminie. W takim przypadku dłużnik może wnioskować o odroczenie spłaty rat lub zmniejszenie ich wysokości. Wierzyciel może zgodzić się na takie odroczenie lub zmianę wysokości rat, jednakże będzie to zależało od indywidualnej sytuacji dłużnika.

Warto zaznaczyć, że każda forma odroczenia spłaty długu wiąże się z kosztami i warunkami. Wierzyciel może wymagać, aby dłużnik zapłacił odsetki za czas trwania odroczenia lub spełnił inne wymagania, np. udzielenie zabezpieczenia dla długu. Dlatego przed podjęciem decyzji o odroczeniu spłaty długu warto dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie narzuca wierzyciel.

Dług – pytania i odpowiedzi

Jakie są warunki, aby uzyskać odroczenie spłaty długu?

Aby uzyskać odroczenie spłaty długu, zwykle należy zwrócić się z prośbą do wierzyciela i przedstawić uzasadnione przyczyny takiej potrzeby, np. nagły wydatek, utrata pracy, choroba. Wiele zależy od decyzji wierzyciela, który może przychylić się do prośby, ale może także odmówić.

Jakie dokumenty należy przedstawić w celu uzyskania odroczenia spłaty długu?

Dokumenty, jakie należy przedstawić, zależą od sytuacji konkretnej osoby. Mogą to być np. zaświadczenie lekarskie, decyzja otrzymania zasiłku, umowa o pracę, a także potwierdzenie wydatków, np. za leczenie, edukację czy utrzymanie rodziny.

Czy odroczenie spłaty długu wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Tak, odroczenie spłaty długu zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami, które wliczane są do kolejnych rat. Warto zwrócić uwagę na ich wysokość i rozważyć, czy prośba o odroczenie spłaty długu jest warta poniesienia tych kosztów.

Jakie są konsekwencje braku spłaty długu pomimo odroczenia?

Brak spłaty długu pomimo odroczenia może prowadzić do dalszych konsekwencji, takich jak windykacja, egzekucja, a w skrajnych przypadkach nawet sprzedaż majątku. Dlatego warto bardzo rozważnie podejść do decyzji o odroczeniu spłaty długu i pamiętać o terminowej spłacie.

Masz problem z długami? Wypełnij formularz – odpowiemy do 30 minut.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych w formularzu danych osobowych do celów korespondencyjnych i udzielenia mi odpowiedzi na zadane pytania.

  Conectum Finanse sp. z o.o. (administrator danych) z siedzibą w Stary Miastków 58, 08-420 Miastków Kościelny przetwarza Państwa dane osobowe w celu udzielenia informacji, na podstawie Państwa dobrowolnej zgody tj. art. 6.1a Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1) - RODO - przez okres obsługi korespondencji. Państwa dane nie będą udostępniane odbiorcom. Na Państwa wyraźną zgodę do zaufanych Partnerów kredytowych. Przysługuje Państwu żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przenoszenia Państwa danych. Ponadto, przysługuje Państwu prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego. Dane nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, ani profilowaniu i nie będą przekazywane do państw trzecich.

  Banksterka w Polsce | JP Morgan | Standard Chartered | UBS | Credit Suisse

  Jak lansowano banksterkę w Polsce? Czyli najwięksi zagraniczni spekulanci u nas.

  Jak lansowano banksterkę w Polsce, czyli o wprowadzaniu do kraju największych spekulantów finansowych na światowych rynkach.

  Według najnowszych informacji po J.P. Morgan kolejny zagraniczny bank chce otwierać w Polsce swoje biuro. Tym razem jest to brytyjski Standard Chartered. Za pośrednictwem biura chce świadczyć usługi wsparcia i doradcze dla innych spółek z grupy. Otwarcie biura Standard Chartered w Warszawie miała odbyć się we wrześniu 2018 roku.

  Bank planuje zatrudnić w polskim biurze 150 specjalistów w dziedzinie zapobiegania przestępczości finansowej, technologii, zarządzania zasobami ludzkimi i innych usług. W planach jest zwiększenie zatrudnienia w Warszawie do 750 osób w kolejnych latach. Wykonawcą usług w Polsce ma zostać Standard Chartered Global Business Services, które ma być „globalnym centrum biznesowym banku”. Dołączy do sieci tego typu centrów działających już w Chinach, Indiach i Malezji. Zarządzają one transgranicznymi aktywnościami w obszarach usług finansowych, bezpieczeństwa internetowego, technologii czy operacji bankowe.

  Banksterka w Polsce | JP Morgan | Standard Chartered | UBS | Credit SuisseNowe miejsca pracy na finansowym rynku.

  Standard Chartered to po JP Morgan następny zagraniczny bank, który chce otwierać tutaj biuro. Na początku 2018 r. głośno zaczęto mówić o JP Morgan, który zamierza w Polsce zatrudnić łącznie 5 tysięcy osób, po ok. 150 miesięcznie. Obecnie rekrutacja otwarta jest na 73 stanowiska, w tym do finansów i HR. Do pracy w banku zgłosiło się już kilka tysięcy osób. JP Morgan docelowo ma zamiar zatrudnić więcej osób, niż zakładano pierwotnie. Mowa była o 3 tysiącach pracowników, ale zatrudnienie w banku może znaleźć nawet 5 tys. osób. W styczniu było to 100 osób, ale w dalszej części roku JP Morgan ma rekrutować nawet 150 osób miesięcznie.

  Poszukiwani są pracownicy m.in. do działów HR, finansów, raportowania czy obsługi klienta. Znana jest szefowa HR JP Morgan w Polsce – została nią Ewa Krakowiak-Świątnicka, wcześniej szefowa HR na region CEE w banku Citi.

  Polacy na Zachód a Zachód do Polski. Szwajcarskie banki w Polsce.

  Narzekanie na słabą walutę, drogie produkty i niskie płace jest w Polsce powszechne. W Szwajcarii natomiast odwrotnie, narzeka się głównie na walutę zbyt silną która wystrasza turystów i komplikuje życie eksporterom. Od momentu uwolnienia mocnego franka, szwajcarskie banki z miejscami pracy zwarcie kierują się tam, gdzie taniej.

  Przyciśnięte drogim frankiem bankowe giganty szwajcarskie UBS i Credit Suisse poszukują na przykład obniżki kosztów operacyjnych w offshoringu na wschód. Ekonomicznie nieopłacalne jest w wielu przypadkach trzymanie wysoko opłacanego personelu w centrali. Podobną pracę wykonać może z powodzeniem personel w każdym innym kraju poza Szwajcarią, w tym w krajach wschodnio-europejskich za niewielką jedynie część pensji.

  Informacje z Zurychu wskazują że także USB przymierza się do otwarcia we Wrocławiu centrum obsługi biznesowej.  dodał także 500 jobs do swojego centrum operacyjnego w Krakowie, które liczy obecnie już 1300 zatrudnionych.

  Dlaczego w Polsce tak mocno lansuje się światową banksterkę?

  Czyli o przekrętach JP Morgan na świecie. Czy mowa o nowych miejscach pracy to nie próba odwrócenia uwagi od bardzo poważnych konsekwencji na polskim rynku finansowym? Od wielu lat kraje europejskie bacznie obserwują działania amerykańskiego banku JP Morgan, który może chcieć doprowadzić do kryzysu na ryku kredytów hipotecznych w Europie.

  Kilka ważnych zagadnień z historii JP Morgan.

  2013 –  Komisja Europejska ukarała pięć banków w tym bank JP Morgan za udział w nielegalnych operacjach na rynkach instrumentów pochodnych denominowanych w jenach.

  2014 – Komisja Europejska ukarała banki JP Morgan, UBS i Credit Suisse za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Kartele tworzone były dwukrotnie, za każdym razem z udziałem JP Morgan – raz – między majem i wrześniem 2007r, a drugi – między marcem 2008r, a lipcem 2009r.

  2014 – regulatory rynków finansowych w Wielkiej Brytanii i USA poinformowały  o nałożeniu grzywien o łącznej wysokości 2,5 mld euro na pięć wielkich banków międzynarodowych oskarżanych o manipulowanie kursami wymian głównych walut.
  Są to brytyjskie banki HSBC i RBS, amerykański Citibank i JP Morgan Chase oraz szwajcarski UBS. Tych pięć instytucji przystało na ugodę dotyczącą grzywien o sumie 2,5 mld euro.
  Kary na banki nałożono po trwającym około roku śledztwie dotyczącym podejrzeń, że dokonywano manipulacji na rynku wymiany walut, na którym banki i inne instytucje finansowe sprzedają i kupują waluty pomiędzy sobą. Te niewłaściwe praktyki trwały od początku 2008 roku do końca 2013 roku.

  2015 – uwolnienie kursu franka. Osoby posiadające kredyty we frankach nie dowierzają temu co się stało. Kto miał ewentualny przeciek o natychmiastowym uwolnieniu franka, zarobił duże pieniądze.
  JP Morgan jest jednym z niewielu banków, który wyszedł z zawirowań z zyskiem. Zarobił 250-300 mln dol.

  2016 – W publicznie dostępnym liście osoba podająca się za pracownika banku JP Morgan Chase, informuje amerykański nadzór giełdowy o manipulacjach, jakich jego firma miała się dopuścić na rynkach srebra i złota.
  „Od stycznia znacząco zwiększaliśmy naszą krótką pozycję i ostatni krach cen złota i srebra, jaki miał miejsce podczas wystąpienia Bernanke 29. lutego, miał szczególne znaczenie, ponieważ wraz z czterema innymi dużymi instytucjami zorganizowaliśmy gwałtowny, studolarowy spadek cen złota i w konsekwencji także srebra” – donosi osoba pisząca pod pseudonimem Z A N i podająca się za pracownika banku JP Morgan Chase”.

  Indonezja i kontrowersyjne działania banku.
  2016/2017  – „władze Indonezji ukarały amerykański bank JP Morgan Chase za to, że jego analitycy rekomendowali zmniejszenie ekspozycji na obligacje tego kraju, donosi Reuters. Suahasil Nazara z resortu finansów powiedział Reutersowi, że po zapoznaniu się z działaniami JP Morgan zdecydowano iż nie ma potrzeby korzystania z jego usług jako głównego dilera obligacji skarbowych, a także pośrednika w transferach wpływów fiskalnych.
  W listopadzie JP Morgan obniżył rekomendację obligacji Indonezji z „przeważaj” do „niedoważaj”. Nazara twierdzi, że nie miało to sensu, bo bank dał rekomendację dla obligacji Brazylii „neutralnie”, choć sytuacja w Indonezji była lepsza niż w tym kraju.

  Aczkolwiek…. w kraju 700 tysięcy hipotek frankowych giganty bankowe czuć się będą jak u siebie w domu 😉 

   

  #Banki #Oddłużanie #Kredyty #Conectum

  źródła:
  http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,17357760,Bank_JP_Morgan_mogl_zarobic_na_frankowym_szoku_nawet.html
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/JP-Morgan-oskarzony-o-manipulacje-rynkiem-2503784.html
  http://forsal.pl/artykuly/618984,klopotow-jpmorgan-ciag-dalszy-bank-wstrzymuje-skup-akcji.html
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Smietanka-finansjery-ukarana-za-zmowy-3222191.html
  https://www.polskieradio.pl/42/1701/Artykul/1285078,HSBC-RBS-Citibank-JP-Morgan-Chase-i-UBS-ukarane-za-manipulacje-kursami-walut-Traderzy-zmawiali-sie-na-czatach
  https://www.pb.pl/indonezja-ukarala-jp-morgan-za-obnizke-rekomendacji-851352

  error

  Szukasz pomocy w oddłużaniu? Kliknij w ikonę i wypełnij formularz:

  ◦Conectum Finanse - Oddłużanie, Kredyty, Pomoc oddłużeniowa
  ◦Ocena: 4.8/5 z 13446 Opinii naszych Klientów w sprawie oddłużania