Pozostałe Usługi

Fotowoltaika - wszystko co musisz wiedzieć

Fotowoltaika – kompleksowe rozwiązania dla Twojego domu

Szukasz sposobu na zmniejszenie rachunków za prąd? Odkryj zyski związane z fotowoltaiką i zainwestuj w kompleksowe rozwiązania dla swojego domu. Dowiedz się więcej o zaletach i kosztach instalacji paneli słonecznych. Skorzystaj z naszych porad i zacznij oszczędzać już dziś!

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Jeśli szukasz sposobu na obniżenie rachunków za prąd i zastanawiasz się nad wykorzystaniem energii słonecznej, warto zainteresować się fotowoltaiką.

Przykłady zastosowań i efektów wdrożenia fotowoltaiki w domu

Przykłady zastosowańEfekty wdrożenia
Oświetlenie domuOszczędność
Nagrzanie wodyNiezależność
Ładowanie autaEkologia
Zasilanie urządzeńWartość domu
KlimatyzacjaBezpieczeństwo

Co to takiego i jak działa? Oto odpowiedzi na te pytania.

 1. Co to jest fotowoltaika? Fotowoltaika to technologia wykorzystująca panele słoneczne do przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują zjawisko fotoelektryczne do przetwarzania promieniowania słonecznego w prąd elektryczny.
 2. Jak działa fotowoltaika? Gdy światło słoneczne pada na panele fotowoltaiczne, foton (cząstka światła) uderza w ogniwko fotowoltaiczne. W wyniku tego zjawiska elektron w ogniwku zostaje wybity ze swojego pierwotnego położenia, co powoduje powstanie napięcia elektrycznego. Prąd jest następnie pobierany z paneli przez układ przetwornic i kierowany do sieci elektroenergetycznej lub magazynowany w bateriach słonecznych.
 3. Panele fotowoltaiczne Panele fotowoltaiczne są podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego. Składają się z ogniw fotowoltaicznych, wytwarzających prąd elektryczny w reakcji na światło słoneczne. Istnieje wiele rodzajów paneli słonecznych, w zależności od zastosowania, jakości wykonania i parametrów technicznych.
 4. Jak działa fotowoltaika – schemat Proces przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną jest skomplikowany i wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. W skład systemu fotowoltaicznego wchodzą panele fotowoltaiczne, inwerter, układ przetwornic, baterie słoneczne (w przypadku systemu off-grid) i inne elementy. Schemat działania systemu fotowoltaicznego można przedstawić w następujący sposób:
 • Światło słoneczne pada na panele fotowoltaiczne
 • Panele generują prąd stały (DC)
 • Prąd jest kierowany do inwertera, który przetwarza go na prąd zmienny (AC)
 • Prąd zmienny jest kierowany do sieci elektroenergetycznej lub magazynowany w bateriach słonecznych
 • Energia elektryczna jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w domu
 1. Fotowoltaika off-grid Fotowoltaika off-grid to system, który działa niezależnie od sieci elektroenergetycznej. Taki system jest stosowany tam, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej sieci energetycznej. W skład systemu off-grid wchodzą panele fotowoltaiczne, inwerter, akumulatory słoneczne, regulator ładowania i inne urządzenia. Dzięki zastosowaniu takiego systemu można mieć niezależne źródło energii elektrycznej, niezależnie od warunków atmosferycznych i dostępności sieci energetycznej.
 2. Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, takich jak ilość paneli, ich jakość i wydajność, a także rodzaj inwertera i baterii słonecznych. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego wynosi od 15 000 do 30 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta może się zwrócić już po kilku latach, a w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
 3. TAURON fotowoltaika opinie TAURON to jedna z firm oferujących rozwiązania fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych. Opinie na temat TAURON fotowoltaika są różne, ale w większości pozytywne. Klienci chwalą jakość wykonania i profesjonalizm firmy, a także szybkość i skuteczność jej działań.
 4. Soleo fotowoltaika cennik Soleo to inna firma oferująca rozwiązania fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych. Cennik Soleo fotowoltaika zależy od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji i wybrane elementy systemu. Koszt instalacji fotowoltaicznej w Soleo zaczyna się od około 15 000 złotych.
 5. TAURON fotowoltaika kalkulator Jeśli interesuje Cię koszt instalacji fotowoltaicznej w TAURON, warto skorzystać z kalkulatora oferowanego przez firmę. TAURON fotowoltaika kalkulator pozwoli Ci w łatwy sposób obliczyć koszt instalacji i oszacować oszczędności, jakie możesz osiągnąć dzięki wykorzystaniu energii słonecznej.

Zalety korzystania z energii słonecznej w domu.

I. Korzyści ekonomiczne

 • Zaoszczędzisz na rachunkach za energię
 • Długoletnia inwestycja w fotowoltaikę
 • Fotowoltaika a wartość nieruchomości
 • Subsydia i ulgi dla fotowoltaiki

II. Korzyści dla środowiska

 • Energia słoneczna to źródło odnawialne i nieograniczone
 • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych
 • Fotowoltaika a bezpieczeństwo energetyczne

III. Korzyści dla użytkowników

 • Niezależność energetyczna
 • Dostępność energii elektrycznej w miejscach odległych i trudno dostępnych
 • Bezobsługowość i niezawodność paneli fotowoltaicznych

Najczęstsze problemy związane z instalacją paneli słonecznych i jak je rozwiązać

Najczęstsze problemyJak je rozwiązać
Brak wystarczającego nasłonecznieniaSzukanie alternatywnych sposobów pozyskiwania energii
Niewłaściwe umiejscowienie paneliPrzesunięcie paneli na bardziej nasłonecznione miejsce
Uszkodzenie paneli słonecznychNaprawa lub wymiana uszkodzonych paneli
Niedostateczna wydajnośćKonserwacja i naprawa układu
Niewłaściwa instalacjaZatrudnienie wykwalifikowanego specjalisty do ponownej instalacji

Fotowoltaika, czyli korzystanie z energii słonecznej w celu wytwarzania energii elektrycznej, stała się bardzo popularnym rozwiązaniem dla osób poszukujących oszczędności na rachunkach oraz chcących zainwestować w ekologiczne źródła energii. Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych w domu, poniżej przedstawiamy kilka istotnych zagadnień, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Rodzaje paneli słonecznych i ich wybór

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, różniących się m.in. stopniem wykorzystania promieniowania słonecznego, kosztami, wydajnością, wyglądem i funkcjonalnością. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdują się:

 • panele monokrystaliczne: charakteryzują się najwyższą wydajnością, ale są również najdroższe;
 • panele polikrystaliczne: tańsze od monokrystalicznych, ale mniej wydajne;
 • panele cienkowarstwowe: bardzo cienkie i lekkie, ale mniej wydajne niż pozostałe rodzaje.

Przy wyborze paneli warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne oraz stopień dopasowania do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Rodzaje paneli słonecznych i ich cechy

Rodzaj paneli słonecznychCechy
MonokrystaliczneNajwyższa wydajność, najdroższe, estetyczne
PolikrystaliczneŚrednia wydajność, mniej estetyczne
AmorficzneNajniższa wydajność, najtańsze, mniej trwałe

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych – kalkulacja

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak m.in. ilość zamontowanych paneli, ich rodzaj, stopień skomplikowania instalacji, lokalizacja budynku oraz ewentualne subsydia i ulgi. Przy dokonywaniu kalkulacji warto zwrócić uwagę na szereg kosztów, m.in.:

 • koszt zakupu i montażu paneli;
 • koszt pozostałych urządzeń (np. inwerter);
 • koszt przyłączenia instalacji do sieci energetycznej;
 • koszt ewentualnych prac ziemnych;
 • koszt baterii słonecznych.

Subsydia i ulgi dla fotowoltaiki

KrajSubsydiaUlgi
PolskaTakTak
NiemcyTakTak
FrancjaTakNie
SzwajcariaNieTak
Stany ZjednoczoneTakTak

Zasięg i przechowywanie energii słonecznej – baterie słoneczne

Baterie słoneczne pozwalają na magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne. Pozwala to na korzystanie z energii wtedy, gdy słońce nie świeci lub produkcja energii jest mniejsza niż zapotrzebowanie.

Przy wyborze baterii warto zwrócić uwagę na ich pojemność oraz efektywność, która określa ile procent energii jest w stanie przechować.

Oprócz samej instalacji paneli, warto zastanowić się także nad zasięgiem i przechowywaniem energii słonecznej, gdyż to właśnie to stanowi o niezależności energetycznej domu. W tym celu można zainwestować w baterie słoneczne, które pozwalają na magazynowanie energii i wykorzystanie jej w późniejszym czasie. Należy jednak pamiętać, że koszt takiej inwestycji może być znaczący i wymaga dokładnej kalkulacji.

Należy także pamiętać o regularnym dbaniu o panele słoneczne, aby utrzymać ich wydajność i przedłużyć ich żywotność. Ważne jest regularne czyszczenie paneli, aby uniknąć gromadzenia się brudu i innych zanieczyszczeń na powierzchni paneli, co może wpłynąć na wydajność ich pracy.

Przykłady efektów wdrożenia fotowoltaiki w domu

Efekt wdrożenia fotowoltaiki w domuOpis
Oszczędność na rachunkachDzięki fotowoltaice możemy znacznie zmniejszyć rachunki za prąd
Wzrost wartości nieruchomościNieruchomości z zainstalowaną fotowoltaiką są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupców
Niezależność energetycznaZ własnej fotowoltaiki możemy czerpać energię, co daje niezależność energetyczną i umożliwia uniezależnienie od dostawców
Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznegoW razie awarii sieci energetycznej, posiadanie własnej fotowoltaiki może zapewnić stały dostęp do energii

Warto przeprowadzić dokładną kalkulację kosztów i oszacować, ile można zaoszczędzić na rachunkach za energię. W niektórych regionach możliwe jest także uzyskanie subsydiów i ulg związanych z inwestycją w fotowoltaikę, co również wpływa na opłacalność takiej inwestycji.

Podsumowując, instalacja paneli słonecznych w domu może przynieść wiele korzyści, takich jak zaoszczędzenie na rachunkach, niezależność energetyczna czy zwiększenie wartości nieruchomości.

Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji warto dokładnie rozważyć wszystkie aspekty i skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą w wyborze odpowiednich rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta.

Jak wybrać firmę zajmującą się instalacją paneli słonecznych?

Wybór odpowiedniej firmy zajmującej się instalacją paneli słonecznych jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy jakość i wydajność całego systemu. Przede wszystkim należy szukać rzetelnych i doświadczonych firm, które mogą pochwalić się referencjami oraz licznymi zadowolonymi klientami. Istotne jest również to, aby firma posiadała odpowiednie certyfikaty oraz pozwolenia, które pozwalają na legalne i bezpieczne instalowanie paneli fotowoltaicznych.

Warto również zwrócić uwagę na oferowane przez firmę panele fotowoltaiczne oraz ich parametry. Najlepsze panele to te, które charakteryzują się wysoką sprawnością i trwałością, co pozwala na uzyskanie jak największej ilości energii elektrycznej. Innymi ważnymi czynnikami są między innymi koszty, gwarancja oraz obsługa posprzedażowa.

Jak dbać o panele słoneczne i utrzymać ich wydajność?

Panele fotowoltaiczne to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dbać o ich regularne czyszczenie oraz konserwację, co pozwoli na utrzymanie ich wydajności na jak najwyższym poziomie. Przede wszystkim należy usuwać z nich wszelkie zabrudzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na wydajność paneli. W tym celu wystarczy użyć letniej wody oraz miękkiej ściereczki.

Innym ważnym elementem dbałości o panele fotowoltaiczne jest kontrola stanu technicznego, w celu wczesnego wykrycia ewentualnych usterek lub problemów. Należy również regularnie sprawdzać poziom napięcia oraz poboru prądu, aby mieć pewność, że system działa poprawnie.

Przykłady zastosowań i efektów wdrożenia fotowoltaiki w domu

Fotowoltaika w domu to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła, co jest przyjazne dla środowiska oraz pozwala na oszczędność na rachunkach za energię elektryczną.

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można również zwiększyć wartość nieruchomości, co może być korzystne w przypadku planów sprzedaży domu w przyszłości. Innymi korzyściami są również niezależność energetyczna oraz większe bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ posiadając własny system fotowoltaiczny, nie jest się zależnym od dostawcy energii.

Najczęstsze problemy z instalacją fotowoltaiczną?

 • Jeśli masz już panele fotowoltaiczne zainstalowane w swoim domu, ważne jest, aby wiedzieć, jak o nie dbać i utrzymać ich wydajność na odpowiednim poziomie. Jednym z najważniejszych aspektów jest regularne czyszczenie paneli, aby usunąć z nich brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na produkcję energii słonecznej.
 • Najlepszym czasem na czyszczenie paneli jest wczesny poranek lub późne popołudnie, kiedy słońce nie jest zbyt wysoko na niebie. Należy unikać czyszczenia paneli w pełnym słońcu, ponieważ mogą one być bardzo gorące i mogą spowodować poparzenia.
 • Przy wyborze firmy zajmującej się instalacją paneli słonecznych, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i referencje. Warto również porozmawiać z innymi właścicielami domów, którzy już mają panele fotowoltaiczne zainstalowane i zapytać ich o ich doświadczenia z różnymi firmami.
 • Fotowoltaika w domu może mieć wiele korzyści, w tym zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną, inwestycję w energię odnawialną, zwiększenie wartości nieruchomości i niezależność energetyczną. Istnieją również subsydia i ulgi dla fotowoltaiki, które mogą pomóc zmniejszyć koszty instalacji.
 • Najczęstsze problemy związane z instalacją paneli słonecznych to awarie sprzętu, problemy z montażem i konserwacją, a także trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jednak z pomocą odpowiedniej firmy i regularnej konserwacji problemów można uniknąć.

Najczęstsze problemy związane z instalacją paneli słonecznych i jak je rozwiązać

ProblemRozwiązanie
Zbyt mała wydajność paneli słonecznychSprawdzenie ustawienia paneli względem kierunku słońca, ewentualna zmiana ich położenia lub zwiększenie ich liczby
Nagromadzenie brudu na panelachRegularne czyszczenie paneli słonecznych, najlepiej przy użyciu specjalistycznych środków do mycia paneli
Uszkodzenie paneliKonieczna wymiana uszkodzonego panelu, w przypadku problemów z panelami pod gwarancją możliwe jest skorzystanie z naprawy lub wymiany panelu przez producenta lub sprzedawcę
Awaria inwerteraKonieczna wymiana lub naprawa inwertera, w przypadku problemów z inwerterem pod gwarancją można skorzystać z pomocy producenta lub sprzedawcy

W końcu, czy fotowoltaika jest opłacalna w Twoim regionie zależy od wielu czynników, takich jak klimat, warunki geograficzne, lokalne przepisy i ceny energii elektrycznej. Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli słonecznych warto skonsultować się z ekspertem, aby ocenić potencjalne korzyści i koszty.

Czy fotowoltaika jest opłacalna w Twoim regionie?

Odpowiedź na to pytanie może przynieść wiele korzyści dla Twojego portfela i dla środowiska. Fotowoltaika to wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu, co może być bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie czasu. Sprawdźmy czy fotowoltaika jest opłacalna w Twoim regionie oraz jakie korzyści można osiągnąć dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Zanim zdecydujesz się na instalację paneli fotowoltaicznych, warto przeanalizować kilka czynników, które wpłyną na opłacalność inwestycji. Jednym z kluczowych czynników jest ilość światła słonecznego w Twoim regionie. Im więcej godzin słońca, tym więcej energii może wytworzyć Twój system fotowoltaiczny.

W Polsce, na przykład, średnia ilość godzin słonecznych rocznie wynosi około 1600-1700 godzin, co jest całkiem atrakcyjnym wynikiem.

Kolejnym czynnikiem jest cena energii elektrycznej. Im wyższa cena, tym bardziej opłacalna będzie inwestycja w panele fotowoltaiczne. W Polsce ceny energii elektrycznej wciąż rosną, więc fotowoltaika staje się coraz bardziej atrakcyjna dla osób szukających sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.

Innym ważnym czynnikiem jest dostępność subsydiów i ulg podatkowych dla osób inwestujących w panele fotowoltaiczne. W Polsce istnieją różne formy wsparcia finansowego, takie jak np. program „Mój Prąd”, który oferuje refundację nawet do 50% kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Takie subsydia i ulgi mogą zdecydowanie zwiększyć opłacalność inwestycji.

Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd, ale także na zwiększenie wartości nieruchomości. Panele fotowoltaiczne zwiększają atrakcyjność nieruchomości, ponieważ potencjalni kupcy widzą w nich korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Fotowoltaika w domu to także sposób na zwiększenie niezależności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego.

Dzięki fotowoltaice można wyprodukować swoją własną energię, co zmniejsza zależność od dostawców zewnętrznych i zapewnia ciągłość dostaw energii w przypadku awarii lub braku prądu w sieci.

Fotowoltaika – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych?

Korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim oszczędność na rachunkach za energię elektryczną, niezależność energetyczna oraz przyjazne dla środowiska źródło energii.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak liczba paneli, moc paneli, rodzaj systemu montażowego, itp. Jednakże, dzięki dostępnym obecnie subsydiom i ulgom, koszt ten może być zredukowany.

Jak długo trwa zwrot inwestycji w fotowoltaikę?

Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy od kosztu instalacji, ilości wyprodukowanej energii, ceny energii elektrycznej oraz dostępnych ulg i subsydiów. Przy optymalnych warunkach zwrot inwestycji może wynosić od kilku do kilkunastu lat.

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla środowiska?

Tak, fotowoltaika jest jednym z najbezpieczniejszych i najczystszych źródeł energii. Produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych nie powoduje emisji dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i walki ze zmianami klimatu.

Kpitalizm vs socjalizm

Kapitalizm a socjalizm. Różnice.

Czym różni się kapitalizm od socjalizmu?
****

A wiecie czym się rożni
kapitalizm od socjalizmu?
W kapitalizmie człowiek
wykorzystuje człowieka…
a w socjalizmie…
….
odwrotnie. 

Studium przypadku. 

Istotną rolę w procesach społeczno-gospodarczych odgrywają stosunki własnościowe, czyli stosunki powstające między ludźmi w związku z korzystaniem z dóbr oraz decydowaniem o własności.

O prywatyzacji.

Prywatyzacja, czyli przekształcenie sektora państwowego w prywatny jest tym zjawiskiem, którego rozmiary w ostatnich latach przerosły przewidywania analityków gospodarczej sytuacji na świecie. Własnością prywatną dysponuje właściciel zainteresowany efektywnym wykorzystaniem posiadanego majątku i jego dalszym rozwojem, co prowadzi do wyższej efektywności przedsiębiorstw prywatnych, a w konsekwencji całej gospodarki oraz zwiększa możliwości podniesienia poziomu życia społeczeństwa.

Kpitalizm vs socjalizm

Polityczna gospodarka oraz wielka biurokracja.

Na konieczność prywatyzacji mają też wpływ czynniki polityczne. Wielu ekonomistów zwraca uwagę na zagrożenie nowej demokracji przez utrzymywanie dużego sektora państwowego. Prywatyzacja jest jedyną drogą przełamywania politycznego sterowania gospodarką oraz dominacji centralnej biurokracji.

Rozwój demokracji jest zatem nierozerwalnie związany z prywatyzacją, gdyż tylko człowiek niezależny ekonomicznie może w sposób wolny decydować o sobie i sprawach publicznych. Upowszechnienie własności jest więc drogą do rozwoju demokracji. Prywatyzacja w naszym kraju jest fundamentem, a zarazem niezwykle złożonym problemem budowy gospodarki rynkowej. Prywatyzacja polskiej gospodarki jest logiczną konsekwencją transformacji systemowej zapoczątkowanej wyborami parlamentarnymi 4 czerwca 1989 r. Polskie społeczeństwo wypowiedziało się w nich jednoznacznie za zmianą systemu społeczno-gospodarczego i przejściem do systemu gospodarki rynkowej. Realizacja tego celu nie była możliwa bez prywatyzacji gospodarki i dominującej pozycji prywatnej własności w gospodarce.

Praktyka gospodarki światowej dowodzi, że sektor prywatny jest bardziej innowacyjny i efektywny niż publiczny i lepiej zaspokaja potrzeby społeczeństwa, mimo że kieruje się nastawieniem egoistycznym, tj. zyskiem.

Przykład: Pierwsza polska kopalnia prywatna.

Na początku lat 90. XX w. badania opinii publicznej dowodziły, że większość społeczeństwa uznaje przewagę własności prywatnej nad państwową, którą definiowano jako ogólną i marnotrawiącą dla budżetu, na który składają się podatki.

Mieliśmy wówczas świeżo w pamięci absurdy gospodarki socjalistycznej. Dziś prawdę o przewadze firm prywatnych nad państwowymi trzeba przypominać na nowo. Wiele grup społecznych, mających poczucie deprywacji, z nostalgią wspomina nie tylko względny egalitaryzm czasów socjalizmu, lecz także przyjazną „niszę” przedsiębiorstwa państwowego. Zapomina się o dolegliwościach związanych z nieracjonalnością, marnotrawstwem, złą organizacja pracy itd. Przy tym postawy społeczne nie poddają się łatwej interpretacji. Jak wynika z badań, Polacy w swej większości nadal deklaratywnie popierają prywatyzację, jednak są coraz bardziej krytyczni wobec wszystkich konkretnych jej form. Prywatyzacja należy więc do tych zjawisk, które wzbudzają najbardziej ambiwalentne postawy. Istniejące obecnie przedsiębiorstwa państwowe, mimo iż są lepiej przystosowane do gospodarki rynkowej, niż kilkanaście lat temu, są jednak nadal mniej efektywne od prywatnych. Według wszystkie wskaźniki ekonomiczne wskazują na to jednoznacznie – przedsiębiorstwa prywatne osiągają pod każdym względem lepsze wyniki niż przedsiębiorstwa państwowe.

Stosunek społeczeństwa do prywatyzacji w 2018 r.

Rentowność sektora państwowego jest ujemna, sektora prywatnego dodatnia i cechuje się tendencją wzrostową. Przedsiębiorstwa prywatne osiągają trzykrotnie wyższe przychody ze sprzedaży na jednego pracownika i mają prawie trzy razy wyższy poziom inwestycji. A jednak jeszcze nigdy od początku procesu transformacji stosunek społeczeństwa do konkretnych form prywatyzacji, zwłaszcza do sprzedawania przedsiębiorstw państwowych kapitałowi zagranicznemu, nie był tak zły.

Tak więc z różnych powodów bilans gospodarczy prywatyzacji i jej odbiór publiczny to dwie różne sprawy. Rachunek ekonomiczny jest dodatni – narodziła się konkurencyjna gospodarka o rosnącej zdolności eksportowej. W odbiorze publicznym wygrał jednak negatywny odbiór prywatyzacji. I nic dziwnego: nasi politycy przedstawiają prywatyzację niemal wyłącznie w czarnych barwach. Tę propagandę chętnie podchwytują media szukające sensacyjnych tematów na pierwszą stronę. Te oskarżenia, skupiające uwagę na jednym tylko aspekcie zjawiska, kształtują opinię społeczeństwa. I tak koło się zamyka. A prawda jak zwykle leży pośrodku!

Należałoby stwierdzić, że prywatyzacja, czyli przeniesienie własności z sektora publicznego do sektora prywatnego, zwiększa efektywność ekonomiczną dzięki bardziej twardym ograniczeniom budżetowym i wzrastającej dyscyplinie finansowej.

W sytuacji kiedy „państwo posiada prawa własności, a nie jednostki, wtedy żaden indywidualny podmiot nie ma motywacji, aby troszczyć się o to, czy efektywnie wykorzystujemy zasoby finansowe, osobowe i inne.

W sektorze prywatnym występują silne, zindywidualizowane bodźce i motywy do efektywnej alokacji zasobów i ich racjonalnego wykorzystania, w sprywatyzowanych przedsiębiorstwach może być stosowana zasada swobodnego przekazywania praw własności, co zwiększa skłonność do wprowadzenia nowych technologii; działania te powinny prowadzić do wzrostu efektywności produkcyjnej.

Wymiana dóbr to przede wszystkim wymiana praw własności do nich: swobodna wymiana praw własności jest najlepszą gwarancją, że zasoby gospodarcze trafią w ręce tych, którzy potrafią je wykorzystać najlepiej, – własność prywatna oznacza, że jednostki dysponują możliwością wykluczenia innych osób z dostępu do pewnych dóbr oraz mają swobodę przekazywania posiadanych praw.

Badania empiryczne potwierdzają najczęściej wyższą efektywność gospodarczą firm stanowiących własność prywatną w porównaniu z własnością państwową, samorządową, komunalną czy też non profit.

Temat: drukarz, który odmówił druku plakatów LGBT

Podsumowanie.

Prywatyzacja pozwala na zastąpienie: maksymalizujących wielkość firmy kierowników, dyrektorów, przełożonych i maksymalizujących głosy polityków przez maksymalizujących zysk przedsiębiorców, zmienia kryteria powodzenia. Prywatyzacja, uwalniając przedsiębiorstwo od balastu politycznej interwencji i nierynkowych wytycznych działania, ogranicza możliwość polityków do wpływania na działania przedsiębiorstwa w kierunku, który służy ich osobistym celom. Prywatyzacja chroni przedsiębiorstwa przed uleganiem partykularnym naciskom politycznym kosztem efektywności rynkowej, porządkuje ich cele i poprawia sprawność działania.

 

Źródła: lex.pl, wikipedia.org, wykop.pl, conectumfinanse.pl, Słownik Języka Polskiego
grafika: prostaekonomia.pl

Mandat z fotoradaru: kiedy mogę odmówić przyjęcia?

3 sytuacje kiedy można nie przyjąć mandatu? Pytanie #3

Kiedy można nie przyjąć mandatu? 3 podstawowe sytuacje, gdy nie musisz przyjmować mandatu.

Pytanie od Czytelnika #3 [maj 2018] 

Mandat z fotoradaru: kiedy mogę odmówić przyjęcia?Witam, chciałbym poruszyć temat, który nurtuje wielu kierowców – Polaków, a ostatnio został wysunięty u mnie w domu, przez mojego znajomego, który przyjechał ze Szwajcarii. Kiedy mogę odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru? 

Nieco o liczebności i mandatach z fotoradarów. W Polsce jest ok. 400 fotoradarów GITD z których delegowane jest rocznie ok 700 tys. wezwań mandatowych każde średnio na 200-300 zł. Są to grzywny, które spora część ludzi po prostu płaci, będąc wykorzystywanym przez nasze państwo. To dostarcza kwotę  210 mln złotych wycyganionych od mieszkańców poprzez centralny nierząd administracji państwowej. Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2015 roku a po okresie karencji od 26 kwietnia 2016 r. Inspekcja Transportu Drogowego utraciła uprawnienia do używania i przetwarzania danych osobowych z tych narzędzi i prowadzenia postępowań wyjaśniających, delegowania wezwań a także karania grzywną kogokolwiek. Czy jakiś człowiek w urzędzie się tym przejmuje?

Czy do GITD powinna wejść inspekcja ochrony danych osobowych (obecnie głośno w związku z RODO)? Okazuje się, że chyba nie, mimo iż zgodnie z art. 190 ust. 1 orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i bezwzględnie obligatoryjne a nieadekwatne stosowanie się do nich jest bezprawiem władzy na szkodę mieszkańców z art. 231 KK. Cóż, obecnie nic się nie dzieje. W związku z tym mój Szwajcar pyta: Czy Polska to państwo prawa? Czy my Polacy nic nie możemy uczynić? Czy musimy opłacać mandaty? Możemy odmówić przyjęcia mandatu. Powiem jedno: prawdopodobnie GITD nie ukarało mandatem ani nie poszło do sądu przeciwko mieszkańcowi który przed sądem wezwał ich do umorzenia postępowania, korzystając ze swoich praw. Proszę zatem o odpowiedź jak wykorzystać prawo, aby unikać takich niejednoznacznych sytuacji w związku z mandatami z fotoradaru za prędkość.

Pozdrawiam, Robert.


Odpowiedź.

Pamiętajmy, że fotoradary mają służyć przestrzeganiu ograniczeń prędkości na polskich drogach. Za zbyt szybką jazdę kierowca może zostać ukarany. Powinien jednak wiedzieć, że ma też pewne prawa i może odmówić przyjęcia mandatu.

Sytuacje, w których można odmówić przyjęcia mandatu.

1. Jeśli na zdjęciu, które nam przesłano widnieją dwa lub więcej samochodów.

Daje to podstawę do odmowy przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji nie ma bowiem pewności, które z aut przekroczyło prędkość.

2. Swoich praw kierowca może dochodzić, także gdy zdjęcie jest nie wyraźne i i nie widać, kto prowadził samochód.

Podstawą do takiego wniosku są wyroki sądów w kilku miastach w kraju: w Kościerzynie, Zamościu i Tczewie. Kobieta w Kościerzynie odwołała się do sądu w związku z otrzymaniem zdjęcia z fotoradaru, za przekroczenie prędkości. Twierdziła, że nie może być ukarana, bo nie wiedziała kto prowadził jej samochodu. Po rozpoznaniu sprawy sąd w Kościerzynie uchylił mandat. Uznał, że nie można w takim przypadku mówić o odpowiedzialności właściciela pojazdu za wykroczenie drogowe. Prowadzi to, zdaniem sądu, do niedopuszczalnego samoobwinienia i naruszenia wszelkich uprawnień służących samoobronie.

3. Niewidoczna twarz kierowcy na zdjęciu czy sfotografowanie tyłu samochodu.

Podsumowanie.

Policjant, który nakłada grzywnę w drodze mandatu karnego, ma obowiązek udzielenia informacji o prawie odmowy jego przyjęcia i skutkach prawnych takiej odmowy, tj. o tym, że zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu. Poza tym jeżeli kierowca jest podejrzany o wykroczenie przeciwko przepisom ruchu drogowego, powinien zostać poinformowany o konsekwencjach, czyli o liczbie punktów karnych, które zostaną wpisane na nasze konto do policyjnej ewidencji oraz kwocie mandatu. Pouczenie to nie może jednak przybierać charakteru presji, że w razie skorzystania z tego prawa sąd ukarze sprawcę znacznie surowiej.

Podstawa prawna: Art. 97 par. 3 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. nr 106, poz. 1148 z późn. zm.).


Pamiętajmy jednak, że powyższe przesłanki nie sprawiają automatycznie, że kierowca unika kary i odpowiedzialności. Ostateczne decyzje należą do sędziów.
Poniżej dla porównaniu dane liczbowe o ilości fotoradarów w Polsce i Szwajcarii 😉 

[Fotoradary w Polsce Statystyki ]

Źródło: http://www.krbrd.gov.pl/pl/fotoradary.html

Gdyby miał Pan dodatkowe pytania zachęcamy do komentowania postu 😉 
Pozdrawiamy, Zespół Conectum 
www.conectumfinanse.pl
admin@conectumfinanse.pl
+48 731 306 481 

error

Szukasz pomocy w oddłużaniu? Kliknij w ikonę i wypełnij formularz:

◦Conectum Finanse - Oddłużanie, Kredyty, Pomoc oddłużeniowa
◦Ocena: 4.8/5 z 13446 Opinii naszych Klientów w sprawie oddłużania