Poczta Polska Cyforwy Operator

E-polecone, e-awizo i zmiany również dla e-zadłużonych w 2019 r.  

E-polecone, e-awizo i zmiany również dla e-zadłużonych w 2019 r.  

Już w 2019 roku e-maile zaczną zastępować listy polecone wysyłane przez urzędy. Obsługę e-korespondencji prawdopodobnie uzyska Poczta Polska.
Poczta Polska Cyforwy Operator
E-doręczenie, czyli e-mail, który ma mieć moc urzędową, zastąpi list polecony. Docelowo ma to być wyłączna forma oficjalnej komunikacji między instytucjami publicznymi, ale także pożądana w relacjach obywatela z administracją państwową. System e-doręczeń zorganizuje i będzie nadzorował narodowy operator cyfrowy. Tym zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska.

To oznacza, że nie banki czy operatorzy telekomunikacyjni, lecz państwowa spółka o nie najlepszej renomie, ma stać się kluczowym podmiotem e-administracji. Idea jest taka, by dla przedsiębiorców i obywateli e-polecone były darmowe. Za wysłane e-maile będą płacić urzędy. Rezygnując z poleconych papierowych, oszczędzą jednak nawet 100 mln rocznie. Za transfer w pierwszym roku działalności systemu zapłacą 90 proc. zwykłego poleconego. Finalnie będzie to 65 proc. [źródło: Rzeczpospolita]

Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt ustawy w tej sprawie. „Wdrożenie będzie realizowane etapowo. Przewidujemy przeprowadzenie go w latach 2019-2021” – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Narodowy Operator Cyfrowy

Narodowym Operatorem Cyfrowym najprawdopodobniej zostanie Poczta Polska. To oznacza, że państwowa spółka zostałaby operatorem e-systemu komunikacji państwa oraz urzędów z obywatelami.

Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Cyfryzacji [e-Doręczenia szczegóły], wybór operatora ma odbyć się w drodze konkursu. Jednak głównym kandydatem jest Poczta Polska, która i tak zajmie się obsługą doręczania e-maili urzędowych w pierwszej fazie realizacji projektu.

Poczta Polska będzie chciała powtórzyć sytuację, jaka miała miejsce w 2013 r., gdy po uwolnieniu rynku usług pocztowych zdobyła tytuł operatora bez udziału w przetargu. Spółka liczy, że uzyska status na 5 lat i dopiero potem zostanie rozpisany właściwy konkurs na stanowisko Narodowego Operatora Cyfrowego. 

Zdaniem resortu cyfryzacji spółka jest dobrym kandydatem na to stanowisko. Spółka posiada działającą, zakupioną z publicznych pieniędzy platformę Envelo, która mogłaby zostać wykorzystana do e-doręczeń. Dla Poczty Polskiej uzyskanie tej funkcji to gra o wielkie pieniądze. Jeśli straci pieczę nad doręczaniem pism urzędowych, w latach 2019–2023 jej przychody obniżą się łącznie o 2,2 mld zł. Będzie też musiała zwolnić około 35 tys. pracowników.

e-awizo, e-listy polecone, co to oznacza dla zadłużonych?

Poczta Polska od jakiegoś czasu dostarcza usługę e–awizo, które funkcjonuje na zasadzie powiadomień SMS lub e-mail. W taki sposób można otrzymać informację o korespondencji z sądów i urzędów. Tradycyjne awiza ze względu na brak odpowiedzialności operatora za ich niedostarczenie często nie wędrowały do skrzynek adresatów. Jak będzie tym razem? Czy zadłużeni o decyzji sądu lub urzędu nadal będą dowiadywać się w momencie, gdy komornik zajmie konto lub wynagrodzenie? Jakiego poziomu e-usług ze strony Poczty Polskiej możemy się spodziewać?

e-Zadłużeni a podwójne awizowanie przesyłki

Między innymi e-zadłużeni, czyli ci którzy zaciągnęli szybkie pożyczki on-line teraz mają częste problemy. Dwukrotne awizowanie przesyłki sądowej? Jeżeli przesyłka zawiera nakaz zapłaty wydany przez Sąd (nakaz zapłaty – rodzaj rozstrzygnięcia Sądu, który zobowiązuje do zapłaty określonej kwoty lub złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty), a przesyłki tej nie odebraliśmy, nie będzie możliwości wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, co należy zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia nakazu. Spowoduje to uprawomocnienie się nakazu zapłaty, który po nadaniu klauzuli wykonalności, będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przez komornika.

Przepisy o doręczeniach są bardzo rygorystyczne, jednak czasami nie sprawdzają się w przypadku, gdy dana osoba przeprowadziła się, a Sąd nie zna nowego adresu zamieszkania. Wtedy przesyłki wędrują na stary adres i przy braku doręczenia, wywołują skutki prawne jak wyżej.

Poczta Polska a cyfryzacja

Należy jednak mieć świadomość, że Poczta Polska nie przetrwa bez cyfryzacji. To co od dawna znane jest w krajach Europy nie jest znane w Polsce, a hipoteza jakoby należało budować potęgę naszego narodowego operatora przede wszystkim w oparciu o papierowe listy i paczki, jest wątpliwa i sprzeczna z doświadczeniem i praktyką krajów należących do tzw. Zachodu, w tym naszych bliskich sąsiadów. Czy zatem pozbywamy się zagrożenia ekonomicznego i politycznego, że ten strategiczny segment gospodarki może być wkrótce kontrolowany przez obcego operatora zagranicznego lub jakąś dużą prywatną firmę informatyczną. Cyfrowe życie biegnie szybko i nie znosi próżni.

#eawizo #narodowy #operator #cyfrowy #zadłużeni

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta

W krajach tzw zachodu Europy ichniejsze panstwowe poczty robia to od dawna. Nic nadzwyczajnego..

Remek

Jak poczta się za coś bierze to znaczy, że położą temat już od początku. Pracują tam ludzie z PRLu, którzy maja obsługiwać komunikację z urzędami on-line?? zal

2
0
⭐⭐⭐⭐⭐ Klient dodał opinię 1 dzień temu. Zadaj pytanie.x
Kredyty | Oddłużanie | Pożyczki pod zastaw nieruchomości
Scroll to Top
Oceń! ⭐⭐⭐⭐⭐
★Conectum Finanse - Oddłużanie, Kredyty, Pomoc oddłużeniowa
◦Ocena: 4.8/5 z 9446 Opinii o Conectum, Oddłużaniu, kredytach i pożyczkach