Moja znajoma zgubiła jakiś czas temu dowód. Jako, że był weekend, dopiero w poniedziałek zgłosiła do urzędu swoją zgubę. Skontaktowała się również z bankiem. Parę miesięcy później otrzymała pismo z firmy pozabankowej z wezwaniem do zapłaty za niespłacony kredyt. Wyłudzenie kredytu – gdzie szukać pomocy?
Wyłudzenie kredytu: co może mi grozić?
Takich historii, jaka dotknęła moją znajomą jest coraz więcej. Rzecz jasna firma, która wysłała do niej pismo nie udzieliła kredytu mojej znajomej, lecz oszustowi, który wszedł w posiadanie jej dowodu osobistego. Łatwość w uzyskaniu kredytu online sprawia, że z danych przedstawionych przez instytucje bankowe wynika, że w przypadku kredytów on-line, chwilówek i usług świadczonych przez firmy parabankowe dużo częściej dochodzi do wyłudzenia kredytu. Czym ono jest?
Wyłudzenie kredytu – czym jest?
Wyłudzaniem kredytów możemy nazwać sytuację, kiedy osoba zaciągnie kredyt z zamiarem jego niespłacenia. Najczęściej do sytuacji dochodzi w podobnych przypadkach, jaki dotknął moją znajomą, czyli na skutek kradzieży lub zguby osoba trzecia wchodzi w posiadanie naszego dokumentu tożsamości. Ale jeśli podczas starania się o przyznanie kredytu czy też pożyczki skłamiemy na temat naszej zdolności kredytowej (czy to w postaci podrobionego zaświadczenia z pracy, czy nieprawdziwego oświadczenia) może być nam również postawiony zarzut wyłudzenia. Kwestie wyłudzeń, warto wiedzieć, reguluje kodeks karny.
Rodzaje wyłudzenia kredytu
Jak się okazuje poza wyłudzeniem kredytu na cudzy dowód, czego doświadczyła moja znajoma, do oszustw tego typu może również dochodzić poprzez:
– wyłudzenie przez internet – w związku z uproszczonymi procedurami stosowanymi przez banki i instytucje finansowe coraz częściej do oszustw finansowych dochodzi poprzez internet. Wynika to z faktu, że do uzyskania kredytu coraz częściej wystarczy wypełnić formularz online, w którym poza danymi z dowodu osobistego wpisywane są podstawowe dane osobowe.
– wyłudzenie na słupa – to proceder stosowany szczególnie przez zorganizowane grupy przestępcze. Słup, czyli osoba (często nadużywająca alkoholu lub bezdomna) za obiecywany procent od uzyskanej pożyczki, składa w banku wniosek o przyznanie kredytu. Grupa przestępcza zapewnia „słupowi” sfałszowane zaświadczenie o dochodach (w ten sposób zwiększając szanse na znacznie wyższy kredyt). Po udanej transakcji grupa przestępcza otrzymuje całą sumę otrzymanego kredytu, osoba biorąca zaś kredyt otrzymuje znikomy procent. Za to pozostaje z dużym długiem i umową widniejącą na niego.
Wyłudzenia kredytu konsekwencje
Wyłudzeniem kredytów zajmuje się szczegółowo kodeks karny. Oszustwo kredytowe, jakie zostanie nam zarzucone może skutkować wydaniem przez sąd niekorzystnego rozporządzenia, w świetle którego przestępca polega karze:
– za oszustwo kredytowe może nam grozić kara pozbawiania wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat,
– za tzw. oszustwo zwykłemoże grozić nam kara od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Oszustwo zwykłe zgodnie z zapisem artykułu 286 kk jest wyłudzeniem kredytu w przypadku, kiedy osoba lub instytucje finansowe są wprowadzone przez oszusta w błąd i w efekcie sfałszowanych informacji przekazują mu pożyczkę lub kredyt.
Rzecz jasna, w zależności od kwoty wyłudzenia zależeć będzie, na jaki okres będzie wymierzona kara pozbawienia wolności. W przypadku osób, które nigdy wcześniej nie były karane, kara może być zawieszona na okres próbny.
Jak się bronić przez wyłudzeniem kredytu?
– Pilnuj dokumentu tożsamości – jak w oka w głowie pilnuj swojego dowodu osobistego. Wprzypadku zagubienia lub kradzieży, niezwłocznie poinformuj o tym stosowny urząd, policję 9w przypadku kradzieży) i oczywiście bank.
– Nie podawaj swoich danych – pamiętaj, by nie podawać dane osobowe, a w szczególności PESEL lub dane dotyczące dokumentu tożsamości nieznajomym. Nie podawaj również dane do logowania do bankowości internetowej.
– Nie zaciągaj kredytu lub pożyczki innej osobie.
I na koniec porada ode mnie i przestroga.
Podobnie, jak moja znajoma, jeśli tylko padniesz ofiarą oszustwa koniecznie ten fakt zgłoś na policję. O popełnieniu przestępstwa koniecznie powiadom również bank, w którym rzekomo zaciągnąłeś zobowiązanie. I co ważne. Niezwłocznie po utracie dokumentu zgłoś ten fakt do banku telefonicznie (często infolinia jest czynna 7 dni w tygodniu), poprzez aplikację internetową banku lub osobiście, (jeśli sytuacja zdarzyła się w tygodniu w godzinach pracy instytucji). Dzięki szybkiej reakcji, powiadomieniu stosownych służb i banku uniemożliwisz przestępcy dalszego korzystania z twojego dokumentu tożsamości. A tym samym unikniesz przykrych konsekwencji, jakie w przyszłości mogą się pojawić.
Wyłudzenie kredytu: co może mi grozić?
Przestępstwa finansowe są bardzo częstym procederem, dlatego też coraz więcej osób, dopuszczających się tego typu wykroczeń, interesuje się tematem wyłudzenie kredytu: co może mi grozić? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
Znowelizowany, polski kodeks karny przewiduje poważne sankcje, związane z podejmowaniem prób wyłudzenia chwilówek, kredytu lub pożyczki. Tego typu działania są ścigane z urzędu prokuratora, który po przygotowaniu aktu oskarżenia, kieruje go do instytucji sądowych. Udowodnione przed sądem wyłudzenia kredytów są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy. Osoba, która zaciągnie kredyt na fałszywe dane osobowe, może być skazana na mocy wielu paragrafów, obowiązujących w polskim kodeksie karnym. Szczególnie ma tu zastosowanie artykuł 286 KK. W Polsce, w wyniku niekorzystnego rozporządzenia, pojawia się wielu oszustów finansowych, którzy próbują wyłudzić kredyt, dysponując sfałszowanymi aktami notarialnymi, dowodzącymi, że są oni właścicielami nieruchomości w postaci działek budowlanych, domów lub mieszkań.
Wyłudzenie kredytu: co może mi grozić? Kary za posługiwanie się fałszywymi dokumentami
Instytucja, która udzieliła kredytu, bez względu na jego wysokość, ma obowiązek współpracy z organami ścigania, jak również policją bankową i prokuraturą oraz niezawisłym sądem. Próby wyłudzenia kredytu mogą polegać na posługiwaniu się sfałszowanymi oświadczeniami majątkowymi, a także rocznymi zeznaniami podatkowymi bądź też innymi dokumentami, potwierdzającymi doskonały stan materialny, a także posiadanie sporego zaplecza finansowego. Kara pozbawienia wolności za wyłudzanie kredytów nie odstrasza osób, które poszukują różnych sposobów na to, aby zdobyć potrzebne im środki finansowe. Nierzadko w procederze bierze udział kilka osób, niekoniecznie spokrewnionych ze sobą. W popełnieniu przestępstwa polegającego na wyłudzaniu kredytów, uczestniczyć także osoby nieświadome tego proceder.
Środki ochrony przed oszustami finansowymi
Osoby pozbawione zdolności kredytowej bądź też te, które planują niespłacanie zaciągniętych zobowiązań, często zajmują się wyłudzaniem kredytów. Działanie to podlega karze. Jednakże oszustwo kredytowe jest coraz powszechniejsze. Zdaniem analityków bankowych, jak również osób zajmujących się przestępczością internetową, wiele banków posiadających aplikacje internetowe, wprowadziło zabezpieczenia – konieczne w kwestii skuteczniejszej kontroli tych platform. Miało to na celu umożliwienie dalszego korzystania z bankowości internetowej, bez obawy o to, że padniesz ofiarą osoby zajmującej się wyłudzeniem kredytu. Należy pamiętać, że nierzadko poprzez lekkomyślne zachowanie, wiele osób naraża się na utratę swojego dowodu osobistego. Legalne instytucje finansowe przestrzegają przed tym, aby nie przesyłać skanów dokumentów ze zdjęciem przypadkowym osobom, które mogą wykorzystać je w celu popełnienia oszustwa finansowego.
Coraz powszechniejsze wyłudzanie kredytu jest procederem przestępczym, który niegdyś stosowany był na masową skalę w USA. Obecnie rozwój bankowości internetowej, jak również przepływ danych elektronicznych, pozwala na szybsze wykradnięcie informacji, potrzebnych do wyłudzenia kredytu.
Dowiedz się więcej:
Oddłużanie – jak wyjść z długów kredytów i chwilówek?
Pożyczki prywatne bez BIK – gdzie złożyć wniosek?