Podpalenia wysypisk w Polsce 2018

(Nie)legalne wysypiska, czyli recykling po polsku.

(Nie)legalne podpalenia śmieci, czyli recykling po polsku.

„Bez rynku recyklingu w Polsce, w który włączą się producenci odpadów opakowaniowych, góra śmieci z tworzyw sztucznych będzie rosła z roku na rok” – przekonują przedstawiciele branży odpadowej.

Prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami Tomasz Uciński zaznaczył na konferencji prasowej, która odbyła się 21.06.2018, że mimo iż przepisy unijne, jak i krajowe, nakazują przetwarzać coraz więcej odpadów opakowaniowych, głównie z tworzyw sztucznych, to w Polsce „ta góra będzie rosła z roku na rok”. [PAP]

Podpalenia wysypisk w Polsce 2018Jak to niegdyś powiedziano, daj Polakom władzę a wykończą się sami.

Na dzień 22.06.2018 r. wskazywać na to może ostatnia masowa epidemia pożarów odpadów w Polsce których naliczono już 76. I być może myśl przewodnia może mieć zastosowanie właśnie teraz – wytrujemy się sami,  importując śmieci z zachodu a następnie je spalając?

Każdy takie podpalenie oraz pożar jest nie tylko kosztowny do ugaszenia ale też masowo truje setki tysięcy ludzi i areał dookoła, emitując szkodliwe chmury dymu. Każdy ma też swojego sprawcę, a każdy sprawca ma swojego mocodawcę.  Według nas obaj z góry powinni podlegać pod ustawę antyterrorystyczną.  Jak nazwać działania podpalaczy jak nie terroryzmem oraz narażaniem setek tysięcy ludzi na utratę zdrowia czy życia?  Od jakiegoś czasu obowiązuje u nas kara 25 lat więzienie za zbrodnie VATowe, być może przydałoby się prawo za notoryczne podpalanie i pożary nielegalnych wysypisk? Nie da się bowiem uwierzyć w samopodpalające śmietniska. I być może rzeczywiście takie zjawisko się zdarza, to jednak nie w takim natężeniu.

A wszystkiemu winna… Rewolucja śmieciowa 2013.

W 2013 roku całkowicie zmienił się system gospodarowania odpadami komunalnymi w całej Polsce, w każdej gminie. Na podstawie nowych przepisów gminy przejęły zarządzanie i władzę nad odpadami komunalnymi, a właściciele nieruchomości muszą płacić tzw. podatek śmieciowy. Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi miał docelowo polegać na przejęciu odpowiedzialności przez gminę za odpady i ustaleniu stawek opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Uchwalona ustawa miała za zadanie wprowadzenie zmian mających na celu uszczelnienie systemu gospodarki odpadami komunalnymi, prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych „u źródła”, zmniejszenie ilości odpadów komunalnych w tym ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska odpadów, całkowite wyeliminowanie nielegalnych składowisk odpadów. 

Przykład. Skawina.

Ujawnione zostają informację, ze przedsiębiorca prowadzący magazyn śmieci przechowuje niebezpieczne odpady. Inspektorzy Ochrony Środowiska weryfikuj, że kody odpadów gromadzonych przez przedsiębiorcę, są niepoprawne. Wychodzi na jaw fałszerstwo. Przedsiębiorcy jednak nie można za to ukarać. Czy to zła wola inspektorów? Nie!
Za fałszowanie informacji o rodzaju magazynowanych śmieci kary dostać nie może, ponieważ przepisy ustawy zakładają, że inspektorzy muszą ustalić, kto odpady do magazynu dostarczył. Przedsiębiorca tej informacji ujawnić nie chce, i nie musi.Mężczyzna dostaje mandat jedynie za mieszanie różnych rodzajów odpadów, od którego zresztą się odwołuje. Sprawa się kończy. Magazyn dalej funkcjonuje.. Tydzień temu doszło do kolejnego pożaru.

Rozwiązanie?

Zacznijmy od przywrócenia porządku sprzed 2013 r.  O ilu pożarach gór śmieci słyszano w Polsce przed wprowadzeniem „rewolucji śmieciowej” w 2013? O niewielu. Dlaczego?  A no właśnie.  Może zamiast pisania na kolanie 1000 nowych stron ustawy zacząć po prostu od  cofnięcia  sytuacji do przed polską  “rewolucją śmieciową”?

Zadanie przed premierem Morawieckim i jego ministrem środowiska jest chyba dosyć łatwe. Należałoby wyjaśnić, w jaki sposób bez udziału mafii samorządowej, mafii celnej, bez ingerencji sił nadprzyrodzonych, całe „watahy” TIR-ów  z zachodnimi odpadami w sposób niekontrolowany, przekraczać  mogły granicę państwa kiedy chciały i z czym chciały,  i kto poniesie za to odpowiedzialność?

Czekamy.. Nie róbmy z Polski mafijnego wielkiego wysypiska śmieci, bo ważą się nasze i przyszłe, zdrowie i życie!
W tym przypadku słynna polska gościnność i chleb i sól – dla pociągów chemicznych śmieci z UE, zostawmy sobie w czystych domach.

#Conectum #Polska #Podpalenia #Wysypiska

 

Kredyty | Oddłużanie | Pożyczki pod zastaw nieruchomości
Scroll to Top
Oceń! ⭐⭐⭐⭐⭐
★Conectum Finanse - Oddłużanie, Kredyty, Pomoc oddłużeniowa
◦Ocena: 4.8/5 z 9446 Opinii o Conectum, Oddłużaniu, kredytach i pożyczkach